Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Taekwondo - co to jest, gdzie powstało, czy warto trenować - ENCYKLOPEDIA SZTUK WALKI

Reklama

wt., 06/25/2019 - 20:07 -- izabela.szkatula

Taekwondo (kor. 태권도) to bardzo dynamiczna sztuka walki wywodząca się z Korei. Jej prekursorem w latach 50. i 60. XX wieku był generał Choe Hong Hi (czyt. ćłe hong hi). 20 lat temu taekwondo było najpopularniejszym sportem walki na świecie pod względem liczby adeptów. Od 2000 roku taekwondo jest dyscypliną olimpijską - tym samym jedyną obok judo azjatycką sztuką walki na igrzyskach olimpijskich.
W taekwondo istnieją dwa główne nurty: tradycyjny i sportowy. Różnice między nimi są płynne, jednak większość technik stylu tradycyjnego stworzona została przez południowokoreańskich żołnierzy - twórców tej sztuki na czele z Choe Hong Hi. Wariant sportowy ewoluował przez lata.
Generalnie jednak w stylach najważniejsze jest wykorzystanie siły nóg - toteż kopnięcia są podstawowym elementem walki taekwondo, co czyni je zresztą niezwykle widowiskowymi.
Potwierdzeniem umiejętności opanowania techniki tej sztuki walki jest zdobywanie kolejnych pasów. Na początek białego, potem żółtego, zielonego, niebieskiego, czerwonego i wreszcie czarnego - mistrzowskiego. Ten ostatni symbolizuje brak czułości na strach i ciemne moce.
Taekwondo ma kilka rzadszych odmian. Zasadniczo zasady i techniki taekwondo wymyślono i doskonalono w Korei Południowej. Skłócona z Południem komunistyczna Korea Północna stworzyła jednak konkurencyjną dla Światowej Federacji Taekwondo federację tego sportu - ITF.
Okoliczności rozłamu w światowym taekwondo są tym ciekawsze, że federację ITF w 1972 zakładał fundator taekwondo, wspomniały Choe Hong Hi. Został on uznany przez Korei Południowej za zdrajcę. Wyjechał na Północ, gdzie zmarł w 2002 roku.
Taekwondo w wersji północnokoreańskiej różni się nieznacznie pod względem zasad od pierwotnej, południowej. Najbardziej widoczna różnica to brak kasków u zawodników taekwondo ITF (należących do federacji założonej przez Koreańczyków z Północy). Ponadto dozwolone są uderzenia rękami i kopnięcia na głowę.
Z taekwondo wykształcił się również bardzo ciekawy system samoobrony - hapkido (kor. 합기도). Hapkido łączy elementy taekwondo z filozofią aikido, której podstawową zasadą jest używanie jak najmniejszej siły do skutecznego pokonania przeciwnika.
Ważne są tu zarówno kopnięcia czy rzuty, ale też ruchy okrężne, uniki czy dźwignie. Większy niż w taekwondo nacisk kładzie się w hapkido na naukę zastosowania umiejętności w realnej walce.

Autor: 
emm
Źródło: 

Super Express

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama