Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Kolarze grupy Lampre oczyszczeni przez sąd

Reklama

pon., 12/21/2015 - 09:52 -- Administrator

Tytuł oryginalny: "Kolarze grupy Lampre oczyszczeni przez sąd w Mantui"

Po dwóch latach procesu sąd we włoskiej Mantui oczyścił w piątek z zarzutu zorganizowanego systemu dopingu w kolarskiej grupie Lampre dyrektora sportowego Giuseppe Saroniego oraz byłych i obecnych zawodników, m.in. Damiano Cunego i Alessandro Ballana.

Wśród 28 oskarżonych nie było Przemysława Niemca, związanego z Lampre od 2011 roku.

Wszyscy zostali oczyszczeni z zarzutów, z wyjątkiem farmaceuty Guido Nigrellego oraz kolarza amatora Sebastiana Gimozziego, których sąd skazał na osiem oraz na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Proces, poprzedzony pięcioletnim śledztwem, rozpoczął się w grudniu 2013 roku. Ponieważ planowano przesłuchanie około 250 świadków, istniała realna obawa, że prawomocny wyrok może nie zapaść przed terminem przedawnienia w 2017 roku.

Ostatecznie prokuratura nie żądała żadnych kar ani dla Saronniego, ani dla zwycięzcy Giro d'Italia

2004 Cunego, natomiast domagała się dwóch lat pozbawienia wolności i 40 tys. euro grzywny dla Ballana.

Ten ostatni zawodnik, mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2008 roku i triumfator Tour de Pologne 2009, nigdy nie miał pozytywnego wyniku testu antydopingowego. Jednak gdy w 2010 roku przeszedł do amerykańskiej grupy BMC, był przez tego pracodawcę dwukrotnie tymczasowo zawieszany (w 2010 i 2011 roku) wskutek informacji o toczącym się postępowaniu prokuratury w Mantui. Stracił w końcu kontrakt z BMC, gdy w styczniu 2014 roku Włoski Komitet Olimpijski zdyskwalifikował go na dwa lata.

Kara 36-letniego dziś Ballana zakończy się 16 stycznia 2016 roku.

Polub Plportal.pl:

Reklama