Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

FINA zakazuje Anicie Álvarez, pływaczce, która zemdlała, udziału w drużynowym finale Pucharu Świata

Reklama

sob., 07/02/2022 - 13:07 -- MagdalenaL

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) zakomunikowała w ten piątek rano zespołowi pływania synchronicznego Stanów Zjednoczonych, że wykluczyła pływaczkę Anitę Álvarez z finału drużynowego programu swobodnego zaplanowanego na czwartą po południu na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie, co potwierdzają źródła od amerykańskiego zespołu. Amerykańska pływacka drużyna artystyczna zdecydowała, że ​​Anita Álvarez ponownie dołączy do zawodów po omdleniu, które groziło jej utonięciem pod koniec wolnego finału solo, który odbył się w środowe popołudnie.

 

Incydent, utrwalony w spektakularnym cyklu fotograficznym przez Agence France Presse, wywołał narastający niepokój organizatorów mistrzostw świata. Kilka godzin przed decyzją FINA, lekarz odpowiedzialny za zdrowie sportowców na budapesztańskich basenach, dr Bela Merkely, oświadczył lokalnym węgierskim mediom, że Anita Álvarez nie jest fizjologicznie przygotowana do wytrzymania testów pływania artystycznego na najwyższym poziomie. „Istnieją różne typy sportowców. Niektórzy dobrze tolerują zmiany ilości tlenu i dwutlenku węgla w swoim organizmie. Ale są tacy, którzy są na to bardziej wrażliwi, a Anita Álvarez jest jedną z tych osób. Pływanie synchroniczne prawdopodobnie nie jest dla niej” – powiedział dr Bela, odnosząc się do długich okresów bezdechu, które muszą tolerować pływacy podczas prób synchronicznych.

Hiszpańska trenerka reprezentacji Stanów Zjednoczonych Andrea Fuentes, lekarze amerykańskiej federacji oraz sama pływaczka, która jest jednocześnie kapitanem drużyny, zgodzili się w czwartek na udział w finale kolektywnego układu wolnego w najbliższy piątek. „Chcę ukończyć te Mistrzostwa Świata z podniesioną głową” – powiedziała w czwartek pływaczka. „Chcę być z koleżankami z drużyny w finale, nie chcę ich zawieść” – dodała.

25-letnia pływaczka płakała ze swoimi koleżankami z drużyny, gdy poinformowali ją, że nie pozwolą jej brać udziału w zawodach. Dochodziła druga po południu, dwie godziny przed finałem. „Anita miała zrobiony kok” – powiedziała Andrea Fuentes. „Była gotowa do pływania i kiedy usłyszała wiadomość, była bardzo sfrustrowana. Ale rozumiem, że FINA nie chce ryzykować niczyjego zdrowia fizycznego ani psychicznego. Chciałam uszanować decyzję Anity i zespołu, a one chciały, żeby Anita pływała. Ale musimy też szanować organizację. Powiedziałam jej: „Twoją misją jest pomoc koleżankom z drużyny”.

Anita Álvarez przytuliła każdą z ośmiu towarzyszek, które wskoczyły do basenu, podczas gdy przygotowywały się w cieniu wiązu na wyspie Margarita. Łzy mieszały się z wodą i makijażem przez trwający kwadrans finał i jego epilog. Zmienniczką była krzepka Yujin Chang, która musiała improwizować układ na pełnych obrotach. „Jeżeli spojrzy się na nagrania z podwodnych kamer”, powiedziała Chang, wychodząc z basenu, „zobaczy się, że moje koleżanki pchały mnie, żeby umieścić mnie we właściwym miejscu, bo miałam trudności ze znalezieniem swojego miejsca w figurach”.

 

Stany Zjednoczone uzyskały w finale 87 466 punktów, w porównaniu z 88 300 zdobytymi z Anitą Álvarez w sesji wstępnej. Różnica w rankingu sędziów spowodowała spadek z ósmego na dziewiąte miejsce w tabeli.

Autor: 
Autor: Diego Torres / Przetłumaczyła: Kinga Konieczny
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama