Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Najmniejszy kraj w historii, który zdobył medal w Igrzyskach Olimpijskich

Reklama

ndz., 08/01/2021 - 23:44 -- MagdalenaL

W tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio uczestniczą również kraje, którym po raz pierwszy w historii udało się zdobyć medal. 

Chodzi oczywiście o znajdujące się w Europie San Marino. Państwo to ze wszystkich stron otoczone jest Włochami, a jego powierzchnia jest porównywalna do jeziora Towadako, które rozciąga się na terenach prefektur Aomori oraz Akita.

Pierwszą medalistką tego małego państewka została 33-letnia Alessandra Perilli, która startowała w strzeleckim trapie kobiet.
W zawodach strzeleckich trap konkuruje się o to, kto więcej razy zdoła trafić w wystrzelony w powietrze cel (tzw. clay).

Perilli, dla której były to już trzecie igrzyska, w preeliminacjach zajęła drugie miejsce, a w ostatecznej rozgrywce sześciu najlepszych uczestniczek, która odbyła się 29 lipca, w pierwszej rundzie udało jej się postrzelić 19 z 25 ceramicznych rzutków i zajęła trzecie miejsce.

Następnie, zgodnie z zasadą eliminowania najsłabszego zawodnika co 5 strzałów, Perrilli tymczasowo wycofała się na 4 miejsce z 4 pozostałych uczestniczek, ale udało jej się poprawnie strzelić w decydujący 35 krążek, w odróżnieniu od zawodniczki z Australii, która chybiła celu. W ten sposób ostatecznie pozostała na trzecim miejscu.

Perilli spośród 40 strzałów trafiła w 29 razy i z takim wynikiem zajęła trzecie miejsce Gdy konkurencja dobiegła końca spojrzała z uśmiechem na widownię i przyjęła triumfalną pozę oraz przytuliła trenera nie ukrywając radości.

Na ceremonii wręczeniu nagród zawodniczka chwyciła brązowy medal, który zawisł na jej szyi, dokładnie się mu przyjrzała i uroniła łzy.

Na stronie internetowej komitetu olimpijskiego z San Marino widnieje wiadomość od medalistki: „Za wszelką cenę pragnęłam zdobyć medal, dlatego pomyślałam sobie, że nie mogę spocząć na czwartym miejscu. Chcę przekazać młodym ludziom, żeby nigdy się nie poddawali”.

San Marino bierze udział w Igrzyskach od czasu zawodów w Rzymie w 1960 r. Na oficjalnym Instagramie Igrzysk Olimpijskich przedstawiane jest teraz jako „najmniejsze państwo w historii, które zdobyło medal olimpijski”. 

Autor: 
tłum. Magdalena Pirch
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama