Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Przewodniczący ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich zwolniony za żart o holokauście

Reklama

sob., 07/24/2021 - 08:55 -- MagdalenaL

                                                         Zdjęcie: bbc.com

 

Przewodniczący ceremonii rozpoczęcia igrzysk został zwolniony dzień przed tym, jak wydarzenie miało mieć miejsce.

Niedawno ukazało się nagranie z lat 90. przedstawiające Kentaro Kobayashiego robiącego żarty o holokauście.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020, Seiko Hashimoto, tłumaczy, że nagranie wyśmiewało „bolesne fakty historyczne”.

Zwolnienie Kentaro jest najnowszym w szeregu skandalem na polu igrzysk.

Od rozpoczęcia roku już trzech organizatorów zostało zmuszonych do opuszczenia Tokio 2020, a igrzyska już przecież zostały przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.

  • Wcześniej tego samego tygodnia z zespołu odszedł kompozytor po tym, jak na światło dzienne wyszedł fakt, że znęcał się nad niepełnosprawnymi uczniami w szkole
  • W marcu dyrektor kreatywny, Hiroshi Sasaki, zszedł ze swojego stanowiska po zasugerowaniu, że komiczka XL, Naomi Watanabe, może wyglądać podczas igrzysk jak „olimpijski prosiak”. Po incydencie przeprosił
  • W lutym Yoshiro Mori został zmuszony do opuszczenia stanowiska szefa komitetu organizacyjnego po komentarzach skierowanych w stronę kobiet, które uznane zostały za „nieodpowiednie”. Komentarze Moriego mówiły o tym, że kobiety za dużo paplają, więc spotkania z wieloma dyrektorkami zarządu „zajęłoby dużo czasu”.

Przez najnowszy skandal były komik Kobayashi spotkał się z poważną krytyką za skecz sprzed 23 lat, w którym wraz z innym komikiem udawał, że zabawia dzieci jako animator.

W skeczu Kobayashi odwraca się do partnera i, odnosząc się do lalek z kartonu, mówi, że są one „tymi z tego okresu, kiedy powiedziałeś, żebyśmy pobawili się w holokaust”, jak podaje agencja prasowa AFP.

Yoshihide Suga, premier Japonii, skomentował to jako „oburzające i nieakceptowalne”.

Głos zabrał także Rabbi Abraham Cooper z organu badawczego o holokauście w Stanach, Simon Wiesenthal Center. „Nikt, nieważne jak bardzo jest kreatywny, nie ma prawa do robienia sobie żartów z ofiar ludobójstwa dokonanego przez nazistów”.

Kobayashi natomiast wydał oświadczenie w odpowiedzi na dymisję swojej osoby.

„Rozrywka nie powinna sprawiać, że ludzie czują się nieswojo. Rozumiem, że mój głupi dobór słów z tamtego okresu był błędem i żałuję, że to powiedziałem”, wytłumaczył w oświadczeniu.

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego igrzysk, Seiko Hashimoto, oznajmiła, że nie była w chwili wyznaczenia Kobayashiego do pełnienia funkcji świadoma, że istnieje takie nagranie. Przeprosiła za „wzbudzenie niepokoju osobom zaangażowanym w igrzyska, mieszkańcom Tokio oraz japońskiej publice”.

Pomimo nagłych zmian w zarządzie na ostatnią chwilę, premier Japonii oświadczył, że igrzyska odbędą się zgodnie z planem – wystartuje 2-tygodniowy okres rywalizacji.

Niemniej, wraz z usunięciem Kobayashiego, organizatorzy ponownie analizują plany dotyczące ceremonii.

W celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 wydarzenie już zostało zniwelowane do jedynie 950 osób mogących w nim fizycznie uczestniczyć. Widzowie zostaną również wykluczeni z większości wydarzeń związanych z olimpiadą.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego, Toshiro Muto, przyznał w tym tygodniu, że pomimo tego, że jest już późno, to wciąż jest możliwe odwołanie igrzysk.

Napiętrzające się skandale tylko przyczyniły się do tego, że niepokój odnośnie igrzysk nadal jest obecny. Wyniki ostatniej ankiety pokazały, że około 55% Japończyków nie zgadza się na opóźnianie igrzysk, pomimo tego, że istnieje ryzyko, że wydarzenie stanie się idealnym miejsce na rozwój koronawirusa, jak przekazuje agencja prasowa Reuters.

Organizatorzy zmagają się również z rosnącą ilością zachorowań na Covid-19 w Japonii – w kraju, w którym tylko 1/3 mieszkańców była szczepiona.

Wiele osób zaangażowanych w organizację igrzysk, łącznie z zarządem i uczestnikami, miało pozytywny wynik testu, a stan wyjątkowy został na czas trwania igrzysk ogłoszony.

Pomimo tego, Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, pogratulował organizatorom w środę za to, że „robią co w ich mocy” słowami „igrzyska bez żadnego ryzyka nie wchodziły w grę”.

Dodał, że „wyznacznikiem sukcesu w nadchodzących dwutygodniowych starciach nie jest zero zachorowań. Wyznacznikiem sukcesu jest to, że każde zachorowanie zostanie zauważone, osoba odizolowana, namierzona i objęta należytą opieką najszybciej jak to możliwe”.

Pierwsze wydarzenia Tokio 2020 już się odbyły, co przyniosło Japończykom zwycięstwo w meczu softball w środę.

Autor: 
BBC News Asia; tłum. Marta Gołaszewska
Polub Plportal.pl:

Reklama