Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Pełna drabinka EURO 2020

Reklama

czw., 06/24/2021 - 01:45 -- MagdalenaL

zdjęcie: Wikimedia Commons

EURO 2020 trwa dalej, choć już bez udziału Polaków. Zakończyła się faza grupowa, dzięki czemu znane są pary 1/8 finału. Jak to w przypadku turniejów bywa, mamy kilka hitów, ale i kilka meczów, gdzie zagrają ze sobą niżej notowane drużyny.

Specyficzna formuła europejskiego czempionatu, gdzie z grupy wychodzą cztery z sześciu najlepszych zespołów z 3. miejsc, sprawia że na rozstrzygnięcia często trzeba czekać do końcowego gwizdka sędziego. Tak było w 2016 roku, tak było i teraz. Zobaczmy zatem, jakie spotkania czekają nas na początku fazy play-off.

Belgia - Portugalia

Mecz pod znakiem starcia czołowych snajperów EURO – lider strzelców Cristiano Ronaldo (5 goli) kontra wicelider Romelu Lukaku (3 bramki, ex aequo z czterema innymi piłkarzami). Jednocześnie obie drużyny były wśród faworytów do sięgnięcia po tytuł, jednak w obecnej sytuacji któraś z nich pożegna się z mistrzostwami już w 1/8 finału.

Włochy – Austria

Patrząc przez pryzmat liczb, Italia była najlepszą drużyną fazy grupowej – komplet zwycięstw, 7 goli strzelonych, 0 straconych. Austria z inną topową ekipą (Holandią) nie zaprezentowała się najlepiej, choć z pozostałymi rywalami wykazała się solidnością. Jeśli podopiecznym Franco Fody dopisze też szczęście, to mogą znacząco napsuć krwi ,,Azzurrim”.

Francja – Szwajcaria

Mistrzowie świata uporali się z Portugalią i Niemcami, dzięki czemu na start fazy pucharowej zmierzą się z nieco mniej wymagającym przeciwnikiem. Szwajcarzy w grupie grali przeciętnie - dopiero w meczu z Turcją pokazali pazur i głównie dzięki temu mogli cieszyć się z awansu, choć teraz czeka ich bardzo trudne zadanie.

Hiszpania – Chorwacja

Obie drużyny potrzebowały dwóch meczów na nabranie rozpędu, ale jak już wskoczyły na odpowiednie obroty, to nie dały szans rywalom (odpowiednio Słowacji i Szkocji). Teraz czeka je walka o ćwierćfinał – jeśli podtrzymają dobrą formę, to czeka nas naprawdę dobre spotkanie.

Szwecja – Ukraina

Starcie żelaznej defensywy z szaloną ofensywą. Dopóki zespół ,,Trzech Koron” nie trafił na Roberta Lewandowskiego, zachowywał czyste konto w turnieju. Ukraińcy zaprezentowali sporo polotu i fantazji z przodu, jednak mają problemy z tyłu, co w starciu z dobrze zorganizowanym rywalem może mieć katastrofalne skutki.

Anglia – Niemcy

Drugi z hitów 1/8 finału. Smaczku dodaje fakt, że zostanie on rozegrany w jednej ze świątyń futbolu, czyli Wembley. Póki co obie drużyny wydają się ukrywać przed kibicami swoje największe atuty, ale już na starcie fazy pucharowej muszą wytoczyć najcięższe działa, aby pokonać wymagającego rywala.

Holandia – Czechy

,,Pomarańczowi” nie musieli zbytnio wysilać się w fazie grupowej, aby zająć pierwsze miejsce – udało im się to ledwie po dwóch kolejkach. Teraz również nie mogą narzekać na rywala, bowiem Patrik Schick i spółka mają mniejszy potencjał piłkarski. I choć Czesi zaczęli z wysokiego C, to potem przyszły kolejno remis i porażka – jeśli szybko nie wrócą do dobrej dyspozycji, to zaraz mogą pożegnać się z EURO.

Walia – Dania

Piłkarsko jest to najsłabsza para 1/8 finału, choć paradoksalnie może to korzystnie wpłynąć na poziom widowiska. Dania po utracie Christiana Eriksena była na dnie, ale podobnie jak jej czołowy piłkarz wygrała walkę o życie i wyszła z grupy z drugiego miejsca. Walia zaskakująco dobrze poradziła sobie na pierwszym etapie, dzięki czemu nadal może marzyć o powtórce z 2016 roku, gdy zaszła aż do półfinału.

 

 

Autor: 
Hubert Rybkowski
Polub Plportal.pl:

Reklama