Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Polscy skoczkowie na podium w Wiśle

Reklama

sob., 11/21/2020 - 18:32 -- MagdalenaL

Konkurs inauguracyjny skoków narciarskich w Wiśle zakończył się dla Polaków dobrze. Biało-czerwoni zakończyli rywalizację na trzecim miejscu, ze stratą 7,8 pkt do drugich Niemców, oraz 16,5 pkt do triumfujących Austriaków.

Skok pierwszego Polaka w pierwszej serii, Piotra Żyły, był fenomenalnym rozpoczęciem sezonu dla reprezentacji. Skoczek zaatakował 129 m, zajmując przy tym pierwsze miejsce w swojej grupie. Solidne 136,7 pkt budziło nadzieję na pierwsze miejsce już od samego początku.

Niestety, plany Polskiej reprezentacji zostały pokrzyżowane już w drugiej grupie pierwszej serii, gdzie Klemens Murańka oddał przyzwoity skok na odległość 122 m. Nie wystarczyło to jednak by obronić lokatę. Nasi zawodnicy stracili prowadzenie, spadając przy tym na drugie miejsce. Wyprzedziła nas reprezentacja Austrii, zyskując przewagę o 6,7 pkt. Nad Niemcami natomiast mieliśmy 0,8 pkt przewagi.

Nadzieję na odrobienie strat przyniósł nam świetny skok Dawida Kubackiego – 131,5 m. Nieoczekiwanie słabiej spisał się Kamil Stoch, uzyskując tylko 118,5 m. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do swojego poprzednika Stoch skakał w dużo gorszych warunkach – niekorzystny wiatr w plecy oraz obniżenie belki o dwie niżej od Kubackiego z pewnością nie działały na korzyść reprezentanta.

Po Stochu fenomenalny skok oddał Niemiec – Markus Eisenbichler, przeskakując tym samym zarówno Polaków (523,2 pkt) jak i Austriaków (530,1 pkt). Niemcy po pierwszej serii mieli na swoim koncie 530,8 pkt. Między czołową trójką a pozostałymi reprezentacjami różnica punktowa była kolosalna. 4. Japonia traciła do czołowej trójki aż 30 pkt. Po pierwszej serii musieliśmy pożegnać się z naszymi południowymi sąsiadami – Czechami, którzy uzyskali jedynie 368 pkt.

 

W drugiej serii Piotr Żyła ponownie pokazał, że jest w świetnej formie, a na skoczni w Wiśle czuje się jak ryba w wodzie. Skoczył na odległość 129 m, ponownie łapiąc 2 lokatę dla reprezentacji. Austriacy nie zawiedli, nadal utrzymując się na prowadzeniu po pierwszej grupie drugiej serii. Niemcy z kolei spadli na trzecie miejsce przez nieudany skok Constantina Schmida (119 m).

Murańka oddał dobry skok (126 m). Niestety rywale okazali się jeszcze lepsi. Fantastycznie spisał się tutaj Pius Paschke, który skoczył na odległość 128 m przy niekorzystnym wietrze. Dzięki niemu Niemcy odrobili straty, przesuwając się przy tym na drugie miejsce. 2,6 pkt straty do Niemców mieli Austriacy i 11,2 pkt Polacy.

Przed Kubackim i Stochem stało ciężkie zadanie. Dawidowi udało się ponownie skoczyć daleko – 130,5 m. Rywale nie odpuszczali. Daniel Huber skoczył na odległość 135 m, indywidualnie najdalej w całym dzisiejszym konkursie. Karl Geiger z kolei na 130 m. Przedostatnia grupa zakończyła się przez to prowadzeniem reprezentacji Austrii, która miała 3,5 pkt przewagi nad Niemcami, oraz 17,7 pkt nad Polakami.

Po finałowym skoku Stocha (126 m) jedyną szansą na wygraną dla Polaków było zepsucie skoków przez Eisenbichlera i Krafta. Ci nie zawiedli. Inauguracyjny konkurs w Wiśle wygrała drużyna Austrii (1078,0 pkt) z przewagą 8,7 pkt nad Niemcami i 16,5 pkt nad Polakami. Niższe lokaty uzyskali kolejno: Norwegia, Japonia, Słowenia, Rosja i Szwajcaria.

Autor: 
Anna Oprych
Polub Plportal.pl:

Reklama