Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Wimbledon 2021: Roger Federer i Novak Djokovic wygrywają ostatnie 16 meczów

śr., 07/07/2021 - 18:12 -- MagdalenaL

Roger Federer, ośmiokrotny mistrz Wimbledonu, oraz Novak Djoković zameldowali się w ćwierćfinale londyńskiego turnieju po tym, jak gładko ograli swoich przeciwiników w meczach 1/8 finału.

34-letni Djokovic kontynuje starania o zdobycie rekordowego dwudziestego tytułu wielkoszlemowego, co stało się możliwe dzięki wygranej 6-2, 6-4, 6-2 z Chilijczykiem Cristianem Garinem. Federer, który obok Rafaela Nadala jest rekordzistą pod względem liczby zdobytych Wielkich Szlemów (20), zwyciężył 7-5, 6-4, 6-2 z Włochem Lorenzo Sonego.

Teraz Szwajcar zmierzy się z rozstawionym z dwójką Danielem Miedwiediewem lub Hubertem Hurkaczem. Rosjanin prowadził 6-2, 6-7 (2-7), 6-3, 3-4,  kiedy w czwartym secie zawodnicy zostali zmuszeni do opuszczenia kortu z powodu nieustającego deszczu.

Djokovic w 1/4 finału zmierzy się z Martonem Fucsovicsem po tym, jak Węgier pokonał rozstawionego z piątką Rosjanina Andrieja Rublowa.

Serb wywalczył swój 50. ćwierćfinał Wielkiego Szlema, ustępując jedynie 39-letniemu Federerowi po tym, jak Szwajcar osiągnął ten etap po raz 58.

Djokovic niesiony na skrzydłach francuskiego sukcesu

Broniący tytułu ,,Nole" nie musiał wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, aby pokonać rozstawionego z numerem 17. Garina. Przeciwko Fucsovicowi będzie o to trudniej, bowiem tenisista ten jest specjalistą od kortów trawiastych.

Przepaść między pięciokrotnym mistrzem a przeciwnikiem, który nigdy wcześniej nie wygrał meczu z wymagającym rywalem na Wimbledonie, była po prostu zbyt duża. Djokovic zaserwował dobrze i zdobył pięć z możliwych 12 break pointów, a fakt, że Serb wygrał 63% wszystkich rozegranych punktów, świadczy o jednostronnym przebiegu pojedynku.

„Jestem zachwycony, że dotarłem do ćwierćfinału, zwłaszcza że widzę więcej fanów na korcie centralnym” – powiedział Djokovic, który wygrał przed tłumem, który zwiększył się do 75% pojemności obiektu, czyli 15 000 osób.

Początek Garina był nerwowy, przez co nie był on w stanie zdobyć punktu w pierwszych dwóch gemach, aż w końcu Djokovic wysunął się na prowadzenie 4-1. Set zakończył się wynikiem 6-2, a ,,Nole" nie stracił punktu przy swoim podaniu. Po tym, jak Serb musiał odbić dwa break pointy w drugim secie, Serb skutecznie wywarł presję na Garina i przełamał go, wygrywając trzy ostatnie gemy.

Przed meczem z jednym z trzech tenorów współczesnego tenisa, dotychczasowy bilans 25-letni Chilijczyka na Wielkich Szlemach wynosił 5-5 i tak naprawdę nie miał on większych szans na sprawienie niespodzianki. Djokovic w trzecim secie dwukrotnie przełamał rywala, kończąc mecz zwycięstwem w godzinę i 49 minut.

Triumf w trzech partiach oznaczał, że Djokovic nie stracił seta na tegorocznym Wimbledonie od meczu otwarcia z brytyjskim nastolatkiem Jackiem Draperem w pierwszej rundzie.

,,Jestem bardzo pewny siebie po wygraniu French Open. To było jedno z najważniejszych zwycięstw w tych okolicznościach, szczególnie w drugim tygodniu. Wiele mnie to kosztowało, ale jednocześnie dodało skrzydeł. Im dłużej trwa turniej, tym pewniej czuję się na korcie i z coraz większą niecierpliwością czekam na kolejne starcia." - powiedział ,,Nole".

Federer wrzuca wyższy bieg

Rozstawiony z szóstką Szwajcar kończy w przyszłym miesiącu 40 lat, ale jego podejście do sportu, dzięki któremu tyle osiągnął w swojej kariery, pozostaje takie samo. Jednak brak obecności na korcie w ciągu ostatnich 16 miesięcy, który był spowodowany był kontuzją kolana i dwoma operacjami, zmienił postrzeganie mistrza - wele osób zastanawiało się, jak Federer poradzi sobie przez te dwa tygodnie.

Był to kolejny doskonały mecz z udziałem dawnego numeru jeden światowego rankingu. Dzięki temu udało mu się wywalczyć awans do ćwierćfinału Wimbledonu po raz 18., co stanowi absolutny rekord.

„Kiedy jesteś młody, nie zadajesz sobie tego pytania. Ale kiedy jesteś w moim wieku, wszystko jest jednym wielkim znakiem zapytania. Musisz jeszcze raz udowodnić sobie, że naprawdę możesz to zrobić. To bardzo satysfakcjonujące i przyjemne uczucie. Teraz zobaczymy, na ile jeszcze mnie stać”. - stwierdził Federer.

Pierwszy set był niezwykle spokojny, gdy nagle jedenasty gem został zatrzymany z powodu ulewy - w momencie, gdy Sonego próbował odeprzeć czwarty break point.

Po 20-minutowej przerwie na zdjęcie zadaszenia na korcie centralnym, Włoch wznowił grę i od razu popełnił podwójny błąd. Ryzykował, ale nie powiodło się, a fani aż zaniemówili. Potem Federer zdobył dwa break pointy i wygrał set, a następnie dwa kolejne, tym samym pieczętując zwycięstwo w całym pojedynku. „Czułem, że po pierwszym secie jestem w stanie kontrolować przebieg meczu” – powiedział Federer.