Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

W 2030 roku Wimbledon doczeka się nowego kortu, który pomieści 8 tysięcy widzów

Reklama

czw., 04/15/2021 - 23:24 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Kort ten jest częścią planu ekspansji All England Club. Będzie to trzeci co do wielkości kort Wimbledonu, zaraz po Korcie Centralnym i Korcie nr 1.

W ramach planowanej ekspansji Wimbledonu na pobliskie tereny parkowe, wybudowany zostanie nowy, widowiskowy kort mający pomieścić 8 tysięcy kibiców.

Dokumenty, w których opisano plany wykorzystania przez All England Club działki o powierzchni niemal 30 hektarów, rzucają światło na to, jak będzie wyglądał nowy kort. Zamontowany zostanie rozsuwany dach, a budynek zostanie obsadzony dookoła sędziwymi dębami. Będzie to jedyny dużych rozmiarów obiekt w nowej części kompleksu. Szacuje się, że będzie gotowy w 2030 roku. Będzie to trzeci co do wielkości kort Wimbledonu, zaraz po Korcie Centralnym i Korcie nr 1. Pozwoli on temu turniejowi dorównać innym turniejom wielkoszlemowych, które dysponują trzema dużymi arenami.

W 2018 roku Wimbledon nabył działkę od Wimbledon Park Golf Club za 65 mln funtów. Klub spodziewa się złożenia pozwolenia na budowę w lipcu, zaś prace miałyby się rozpocząć w styczniu 2022 roku, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie.

Łącznie powstanie 39 nowych kortów, ale - w przeciwieństwie do kortu widowiskowego - pozostałe będą wyposażone w tymczasowe siedzenia. Priorytetem Wimbledonu jest rozsądne gospodarowanie w parku, który został zaprojektowany w XVIII wieku przez Capability Browna. Najważniejszą częścią planów jest konserwacja terenu w zgodzie z wizją Browna. Kręte jezioro zostanie przywrócone do dawnej świetności, zostanie też posadzone tysiąc drzew, w tym gatunki historyczne.

Ilość miejsc na terenie kompleksu zwiększy się z 42 tysięcy do zaledwie 50 tysięcy, co pozwoli na rozładowanie tłoku. Droga Church Road, która przecina kompleks na pół, będzie zamykana na czas turnieju, co zwiększy bezpieczeństwo.

Głównym powodem zakupy nowych terenów było uzyskanie możliwości na przeprowadzanie kwalifikacji do turnieju na miejscu. Obecnie kwalifikacje odbywają się w pobliskim Roehampton. Zostaną przeniesione na teren Wimbledonu do 2028 roku.

W parku znajduje się też centrum energii, które odegra kluczową rolę w procesie przekształcania Wimbledonu w obiekt neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Według planów cel ten zostanie osiągnięty przed 2030 rokiem.

Autor: 
PA Media, tłum. Jagoda Chudzińska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama