Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Singiel French Open już bez Świątek

sob., 06/12/2021 - 08:41 -- MagdalenaL

Polska tenisistka nie powtórzy zeszłorocznego sukcesu z kortów Rolanda Garrosa. W ćwierćfinale turnieju singlowego uległa w dwóch setach (4:6, 4:6) Marii Sakkari.

Tegoroczny French Open zdecydowanie nie jest turniejem wysoko rozstawionych zawodniczek. W ćwierćfinałach znalazła się tylko jedna tenisistka z pierwszej dziesiątki i była nią właśnie Iga Świątek (8.), natomiast Sakkari broniła honoru drugiej dziesiątki (17.).

Zwycięsko z tego starcia wyszła Greczynka, dla której było to drugie zwycięstwo z rywalką z TOP10 w ciągu trzech dni. A nie dość, że wyeliminowała obrończynię turnieju, to jeszcze przerwała jej dwie passy. Raszynianka wygrała swoje ostatnie 22 sety we French Open, a od początku turnieju WTA1000 w Rzymie do dziś miała passę dziesięciu gier bez porażki.

Sakkari jest pierwszą grecką tenisistką w historii półfinałów Wielkiego Szlema. Po meczu nie mogła ukryć radości z tego faktu: ,,Brak mi słów, marzenia się spełniają. To cudowne uczucie, ale nie mogłabym tego osiągnąć bez mojego zespołu i ich wsparcia. Chciałabym im podziękować, bo choć wiele przed nami, to dziś wykonaliśmy ogromny krok do przodu”.

Krejcikova lepsza od Grauff

W kolejnej rundzie Sakkari podejmie Barborę Krejcikovą, która miała duże problemy w pierwszym secie meczu z Coco Gauff, lecz ostatecznie zwyciężyła 7:6(6), 6:3.

Dla Czeszki jest to dziesiąty wygrany mecz z rzędu, bowiem po zwycięstwie w turnieju w Strasburgu równie dobrze radzi sobie w stolicy Francji. Jednocześnie przerwała imponującą serię Gauff, która do dziś zanotowała dziewięć wygranych z rzędu.

Krejcikova w pierwszej partii przegrywała 0:3 i 3:5, potem broniła pięciu piłek setowych, ale ostatecznie udało jej się wyjść zwycięsko z 72-minutowej batalii. W drugim secie Czeszka prowadziła już 5:0, a przy stanie 5:1 oraz własnym serwisie miała trzy piłki meczowe. I choć Gauff broniła się dzielnie, to ostatecznie uległa niżej rozstawionej rywalce 6:3.

Są szanse na polski finał

Iga Świątek nie żegna się jeszcze z francuskimi kortami, bowiem nadal rywalizuje w turnieju deblowym. Wraz ze swoją amerykańską partnerką Bethanie Mattek-Sands podejmą w półfinale parę Begu/Podoroska. Jeśli uda im się wygrać, to być może w decydującej rozgrywce będziemy mieli starcie duetów polsko-amerykańskich. Dziś awans do półfinału zapewniły sobie Magda Linette i Bernarda Pera, które o finał powalczą z Czeszkami Krejcikovą i Siniakovą.

tłumaczenie: Hubert Rybkowski