Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Mistrz Wimbledonu, członek tenisowej Galerii Sławy, Alex Olmedo umiera w wieku 84 lat

Reklama

pt., 12/11/2020 - 16:50 -- MagdalenaL

SANTA MONICA, Kalifornia - zmarł Alex Olmedo, który w 1959 roku zdobył tytuł singla na Wimbledonie i Mistrzostwach Australii, a w 1987 roku został wprowadzony do Międzynarodowej Galerii Sław Tenisa. Miał 84 lata.

Cytując syna Olmedo, Alejandro Jr., Galeria Sław powiedziała w czwartek, że Olmedo zmarł w środę na raka mózgu.

Alejandro "Alex" Olmedo urodził się w Peru w 1936 roku i jako nastolatek przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Poszedł na Uniwersytet Południowej Kalifornii, gdzie zdobył mistrzostwo NCAA w tenisie pojedynczym i podwójnym w 1956 i 1958 roku.

Olmedo grał w Pucharze Davisa dla Stanów Zjednoczonych i poprowadził zespół do pucharu w 1958 roku, kiedy to w parze z Hamem Richardsonem zdobył tytuł debla (gry podwójnej) na Narodowych Mistrzostwach USA, turnieju znanym obecnie jako US Open.

W 1959 roku nastąpił historyczny sezon dla Olmedo, który oprócz zwycięstwa nad Rodem Laverem w finale na Wimbledonie i triumfu na turnieju zwanym obecnie Australian Open, obejmował również przejście do finału na Mistrzostwach Krajowych USA.

Wtedy to turnieje Wielkiego Szlema zostały zamknięte dla profesjonalnych graczy. Olmedo stał się profesjonalistą w 1960 roku.

"Alex Olmedo miał skromne początki, poświęcał się i ciężko pracował, aby gonić za marzeniami o karierze tenisisty, ostatecznie stając się ważnym mistrzem i członkiem Galerii Sławy", powiedział w oświadczeniu Stan Smith, prezes międzynarodowej tenisowej Galerii Sławy z Rhode Island. "Był wspaniałym zawodnikiem i bohaterem Pucharu Davisa. ... Był wspaniałym mistrzem, wielkim przyjacielem i będzie nam go brakować."

Olmedo jest drugą osobą z Galerii Sławy, która niedawno zmarła. Dennis Ralston, który grał na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w latach 60-tych i był pięciokrotnym mistrzem w deblu Wielkiego Szlemu, zmarł w niedzielę w wieku 78 lat.

Olmedo, przez ponad 25 lat w hotelu Beverly Hills, uczył tenisa takich sławnych studentów, jak Katharine Hepburn, Robert Duvall i Chevy Chase, według Galerii.

Oprócz Alejandro Jr., Olmedo miał córki Amy i Angelę, oraz czworo wnuków, jak powiedziała Galeria. Wcześniej był żonaty z Ann Pierce Olmedo.

Nabożeństwa żałobne w toku.

Autor: 
Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama