Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

French Open: Jana Sizikowa wypuszczona z policyjnego aresztu

Reklama

ndz., 06/13/2021 - 12:28 -- MagdalenaL

Rosyjska tenisistka Jana Sizikowa została wypuszczona z policyjnego aresztu dzień po tym, jak została aresztowana podczas dochodzenia w sprawie ustawionej gry na zeszłorocznym French Open.

Dwudziestosześciolatka, zajmująca 101 miejsce w światowym rankingu deblowym, zostaje wypuszczona bez postawionych zarzutów. Jak mówi rosyjskiej agencji prasowej TASS jej prawnik, jest „zszokowana” zarzutami. Śledztwo zostało rozpoczęte w październiku, po tym, jak pojawiły się podejrzenia „zorganizowanego oszustwa” i „sportowej korupcji”. Właśnie wtedy informator, który był blisko związany ze śledztwem, powiedział BBC o dochodzeniu mającym na celu przyjrzenie się bliżej kilku graczom - w tym Sizikowej.

Śledztwo zostało ogłoszone niedługo po tym, jak Sizikowa i amerykańska zawodniczka Madison Brengle przegrały mecz przeciwko Rumunkom Andreei Mitu oraz Patrici Marii Tigin w pierwszej rundzie turnieju. Podejrzenia zaczęły się, kiedy bukmacherzy zauważyli, że setki tysięcy euro zostały postawione na przegraną własnego podania Sizikowej w drugim secie.

Pomimo wypuszczenia Sizikowej w piątek, śledztwo wciąż trwa. „Jana Sizikowa jest zszokowana i odrzuca wszelkie zarzuty przestępstwa, którego nie popełniła... te oskarżenia krzywdzą jej reputację”, powiedział jej prawnik Frederic Belo z agencji TASS. Dodał, że Sizikowa ma zamiar złożyć pozew o zniesławienie.

Belo mówi, że nie jest pewien, czy Sizikowa będzie mogła opuścić Francję. Tłumaczy to tym, że została „oskarżona o sportową korupcję, co jest karalne pięcioma latami więzienia i grzywną 500,000 euro (ok. 2250000 zł). Jest też podejrzana o bycie częścią zorganizowanej grupy, która dopuściła się oszustwa. Pod tym zarzutem grozi jej 5 lat więzienia i grzywna 300,000 euro (ok. 1350000 zł)”.

W zeszły piątek paryska prokuratura powiedziała Associated Press, że Sizikowa została aresztowana pod zarzutami „łapówki sportowej i zorganizowanego oszustwa”. Nie podzieliła się większą ilością detali.

Wedle doniesień Sizikowa została aresztowana, kiedy opuszczała sesję masażu po swoim pierwszym meczu z nową zawodniczką z drużyny, Jekateriną Aleksandrową. Przegrywały kolejne sety przeciwko australijskiej parze Storm Sanders i Ajla Tomljanović. Gazeta „Le Parisien”, która pierwsza napisała o aresztowaniu tenisistki, donosi, że pokój hotelowy Sizikowej również został przeszukany.

W zeszłym roku był pierwszy raz, kiedy Sizikowa, zajmująca 765 miejsce w rankingu gry w singla, brała udział w French Open Grand Slam.

Ustawianie meczów jest poważnym problemem w profesjonalnym tenisie i wiele śledztw zakończyło się daniem niektórym graczom dożywotnich zakazów brania udziału w turnieju. Jednakże zakazy te zazwyczaj odnosiły się do graczy będących nisko w drabince rankingowej, konkurujących na turniejach niższego szczebla, gdyż mają oni problem z utrzymaniem się ze sportu.

Autor: 
tłum. Martyna Sidoruk
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama