Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska podnosi dolną granicę wieku zawodów do 17 lat

Reklama

wt., 06/21/2022 - 14:24 -- MagdalenaL

Zdjęcie: David J. Phillip / AP

7 czerwca Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) ogłosiła, że będzie stopniowo podnosić limit wieku dla sportowców mogących brać udział w zawodach seniorów, takich jak Igrzyska Olimpijskie. Obecnie wystartować mogą zawodnicy już w wieku 15 lat, ale po zmianach minimalny wiek ma wynosić 17 lat. Decyzja ta została podjęta poprzez głosowanie na zgromadzeniu, które odbyło się w Phuket w Tajlandii. 

Werdykt zapadł w odpowiedzi na kontrowersję związaną z użyciem dopingu przez piętnastoletnią reprezentantkę Rosji Kamilę Valievę w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Piekinie. ISU wydało już oświadczenie na Twitterze, że ich celem jest ochrona zdrowia fizycznego, psychicznego oraz emocjonalnego sportowców. 

Sezon 2022-2023 przebiegnie bez zmian, ale w sezonie 2023-2024 dolna granica wiekowa zostanie podniesiona do lat 16, a następnie 17 w 2024-2025. 

Valieva została zawieszona w turnieju po tym, kiedy uzyskała pozytywny wynik testu antydopingowego. Po odwołaniu się od tej decyzji jej zawieszenie zostało cofnięte i zawodniczce pozwolono na dalszy udział w zawodach ze względu na to, że była jeszcze niepełnoletnia. W kolejnych konkurencjach indywidualnych popełniła jednak serię błędów i opuściła lodowisko z płaczem. 

 

Global Athletes, organizacja nawołująca do reform na scenie sportowej, argumentowała wówczas, że niedopuszczalne jest narażanie na ryzyko psychiczne i fizyczne piętnastoletnich sportowców. 

Autor: 
cnn.co.jp /Tłum. Julia Usarek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama