Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Finał słodko-gorzkiego weekendu w Zakopanem

Reklama

pon., 02/15/2021 - 13:52 -- MagdalenaL

Wczoraj Andrzej Stękała odniósł na Wielkiej Krokwi życiowy sukces, a dzisiaj Dawid Kubacki wygrał w prologu (140 m). Nic więc dziwnego, że to właśnie oni byli polskimi faworytami w Zakopanem. Niestety konkurs niemal od samego początku nie był tak szczęśliwy dla Polaków jak początkowo zakładano.

W konkursie udział brało 49 zawodników ze względu na kontuzję Jana Hoerla, który wycofał się z rywalizacji podczas niedzielnego treningu.

Konkurs rozpoczynaliśmy od skoku Denisa Kornilova, któremu udało się skoczyć o 1,5 m dalej od punktu K (konstrukcyjnego, 125 m), natomiast pierwszy 130-metrowy skok przypadł Ulrichowi Wohlgenanntowi (dokładnie 130 m). Paweł Wąsek uzyskał 124 m. Klemens Murańka –130,5 m, natomiast Jakub Wolny – 122,5 m. Tylko Murańce udało się dostać po swoim skoku do serii finałowej. Andrzej Stękała wylądował o metr dalej od Wolnego.

Przed skokiem Dawida Kubackiego konkurs został na chwilę wstrzymany ze względu na złe warunki. Polak oddawał skok przy niekorzystnym wietrze, lądując na 128 m. W międzyczasie Andrzej Stękała został zdyskwalifikowany z powodu zbyt długich nart w porównaniu do swojej wagi. Złe wieści nie kończyły się tutaj. Piotr Żyła oddał skok na odległość 120 m, przez co nie udało mu się zakwalifikować do serii finałowej, natomiast Kamil Stoch oddał skok na tę samą odległość co Kubacki. Dawid okazał się najlepszym z biało-czerwonych. Znalazł się w drugiej dziesiątce.

Po pierwszej serii w czołówce znajdowali się kolejno: Halvor Egner Granerud (150,5 pkt), Keiichi Sato (147,9 pkt) i Anze Lanisek (146,9 pkt). Polacy zajmowali miejsca: 11. Dawid Kubacki, 15. Klemens Murańka, 22. Kamil Stoch. Pozostali biało-czerwoni nie zakwalifikowali się do serii finałowej.

W drugiej serii Stoch oddał słabszy skok w porównaniu z pierwszą serią. Osiągnął 124 m. Murańka również uzyskał gorszą odległość – 125,5 m. Dawid Kubacki z kolei nawiązał swoim skokiem do prologu – wylądował na 137 m. Pierwszym zawodnikiem w konkursie, któremu udało się przebić granicę 140 m był Robert Johansson (142 m).

Wygrał Halvor Egner Granerud, po raz jedenasty w sezonie, z sumą 298,1 pkt. 2. miejsce zajął Anze Lanisek (295,2 pkt), a 3. Robert Johansson (293,8 pkt). Polacy zajęli miejsca: 6. Dawid Kubacki, 19. Klemens Murańka, 23. Kamil Stoch.

Autor: 
Anna Oprych
Źródło: 

TVP Sport, skokinarciarskie.pl, eurosport.tvn24.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama