Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Do złotej bażancicy dołącza złoty medal Mistrzostw Świata!

Reklama

sob., 02/27/2021 - 19:09 -- MagdalenaL

W sobotnie popołudnie, na normalnej skoczni w Oberstdorfie, odbył się konkurs indywidualny Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Polacy mają dobre wspomnienia związane z tym obiektem – dwa lata temu Dawid Kubacki zdobył złoto, a Kamil Stoch srebro. Pozostało więc pytanie – czy obronią swoje tytuły?

Już sam początek konkursu przyniósł chwile grozy. EetuNausiainen dotkliwie upadł podczas lądowania. Choć upadek wyglądał na groźny, Fin opuścił skocznię o własnych siłach.

Pierwszy skok powyżej punku K (konstrukcyjnego, 95 m), przypadł Deckerowi Deanowi (96,5 m). Granicę 100 m przekroczył z kolei jako pierwszy CenePrevc, uzyskując 102 m. Klemens Murańka po oddaniu swojego skoku (93 m) był szósty wśród oczekujących na kwalifikację do serii finałowej. Kolejny z Polaków, Andrzej Stękała, spisał się niewiele lepiej od Murańki. Wylądował na 95 m, jednak wystarczyło to by zakwalifikował się do drugiej serii. Piotr Żyła spisał się świetnie, oddając na dany moment najdłuższy skok – 105 m. Zapewniło mu to prowadzenie. Obrońca tytułu Mistrza Świata z 2019r., Dawid Kubacki, zaprezentował się gorzej od Żyły (102 m). Spadek formy nie opuścił Kamila Stocha, który uzyskał jedynie 96 m. Lider klasyfikacji generalnej również oddał słabszy skok – 99 m, przez co czołówka się nie zmieniła.

Po pierwszej serii Piotr Żyła wciąż prowadził. 2. miejsce zajmował AnzeLanisek, 3. Ryoyu Kobayashi. Pozostali Polacy zajmowali miejsca: 5. Dawid Kubacki, 23. Kamil Stoch, 29. Andrzej Stękała. Klemens Murańka pożegnał się z konkursem, będąc na 36. miejscu.

Próba Stękały w drugiej serii była znacznie gorsza. Oddał skok na odległość 87,5 m. Stoch z kolei, oddając skok z podwyższonej o jeden stopień belki, uzyskał dokładnie tę samą odległość co w pierwszej serii, jednak z racji na zachwiane lądowanie uzyskał znacznie niższe niż zazwyczaj noty od sędziów. Dawid Kubacki pozostał bez szans na obronę tytułu. Oddał skok na odległość 99 m, co pozwoliło mu utrzymać się w pierwszej dziesiątce. Zamykający stawkę Żyła sprostał oczekiwaniom. Oddał skok na odległość 102,5 m, dzięki czemu został Mistrzem Świata w skokach narciarskich.

Na podium stanęli: 1. Piotr Żyła, 2. Karl Geiger, 3. AnzeLanisek. Pozostali Polacy zajęli miejsca: 5. Dawid Kubacki, 22. Kamil Stoch, 30. Andrzej Stękała.

Mamy za sobą więc kolejny wspaniały dzień, który zapisał się złotymi zgłoskami w pięknej historii polskich skoków narciarskich. Tym razem jednak głównym bohaterem został nie kto inny jak wygadany Piotr Żyła. Jego osiągnięcie z pewnością uradowało nie tylko nowego mistrza oraz kibiców, ale także jego towarzyszy. Po ogłoszeniu wyników ponieśli Żyłę na ramionach jak niegdyś i on ich niósł na swoich, gdy sami zdobywali złoto Mistrzostw Świata.

Autor: 
Anna Oprych
Źródło: 

skokinarciarskie.pl, TVP Sport, polsatsport.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama