Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Tom Daley: „Zająłem się szydełkowaniem podczas pandemii”

Reklama

pon., 07/19/2021 - 16:05 -- MagdalenaL

„Kiedy się zakochujesz to na całego”: Tom Daley. Zdjęcie: Graeme Robertson/The Guardian

Nurek, lat 27, opowiada o strachu, który odczuwa na trampolinie, poślubieniu starszego mężczyzny, zostaniu ojcem i utrzymaniu swojego sześciopaku.

Zawsze szukałem adrenaliny. Uwielbiam rollercoastery, zjeżdżalnie wodne oraz nurkowanie. Dorastałem nad morzem w Plymouth. Od najmłodszych lat rodzice zachęcali moich braci i mnie do pływania na wypadek, gdybyśmy mieli kłopoty w wodzie. Nurkowanie daje mi mieszankę przebywania w wodzie oraz adrenaliny porównywalnej z tą, którą odczuwasz, kiedy skaczesz z czegoś naprawdę wysokiego.

Przeszedłem przez etap niemożności rozpoczęcia skakania na trampolinie. Kiedy byłem młodszy, a moje ręce i nogi rosły w różnym tempie, bałem się tam wejść. Stałem na końcu deski i dosłownie nie byłem w stanie ruszać swoim ciałem. Nazywa się to Lost Move Syndrome: zamierasz psychicznie i fizycznie, zapominając, jak cokolwiek zrobić. Nawet dzisiaj zdarza się, że odczuwam strach stojąc na 10-metrowej desce, ale ta odrobina strachu i ten zastrzyk adrenaliny jest potrzebny, żeby się skupić i nie popełniać błędów.

Jestem osobą bardzo konkurencyjną. Żaden z moich rodziców nie był szczególnie wysportowany, ale ja zawsze posiadałem ducha rywalizacji, jednak jest to typowe dla każdego olimpijczyka. Monopoly, Cluedo, rywalizacja na igrzyskach olimpijskich… ja po prostu chcę wygrać. Mój mąż, Lance [Black] również jest konkurencyjny, ale w inny sposób. Ja będę się starać wygrać za wszelką cenę. Dla niego chodzi o wspólne spędzanie czasu.

Mój tata był moim największym wsparciem. Zmarł na raka mózgu na rok przed rozgrywkami mającymi miejsce w Londynie w 2012 roku. Teraz, gdy jestem rodzicem to o wiele bardziej rozumiem, dlaczego zachowywał się i reagował w taki, a nie inny sposób. Nigdy nie zrozumiesz, jak dumny może być rodzic z dziecka, dopóki sam nie będziesz go miał.

Zająłem się szydełkowaniem podczas pandemii i bardzo się temu oddałem, jak większości rzeczy w moim życiu.

Powiedzenie prawdy, co do mojej orientacji na Youtube było przerażające. Nie wiedziałem, jaka będzie reakcja. Na szczęście była zdecydowanie pozytywna. Dorastanie jako dziecko LGBTQ+ lub queer daje ci perspektywę na świat i na to, co czujesz, że musisz zrobić, aby się do niego dopasować. Moja wiadomość do dzieci, które czują, że różnią się od swoich rówieśników? Ta perspektywa, którą posiadasz, pozwoli ci być wojownikiem w przyszłości. Doda ci odporności.

Jedną rzeczą, której się nauczyłem na początku mojej drogi było to, aby nie przejmować się opinią innych ludzi. To było przydatne od kiedy zacząłem związek z mężem. Ja mam 27 lat, a on 47. Ludzie mają swoje zdanie, ale my nie zauważamy różnicy wieku. Kiedy się zakochujesz to na całego.

Chodziłem z dziewczynami na niedługo przed tym zanim poznałem Lanca, ale nie było to nic poważnego. Jak tylko byłem z nim to wiedziałem od razu. Uświadomiłem sobie nagle, że: „OK, wow, to jest to”.

Zawsze chciałem mieć dzieci. Już w wieku 12 lat byłem podekscytowany zostaniem rodzicem. Robbie ma teraz trzy latka. Zostanie rodzicem pomaga ci uświadomić sobie, co tak naprawdę jest ważne. Teraz, kiedy stoję na końcu deski i mam zamiar nurkować, myślę: „Niezależnie od tego, czy nurkuję dobrze, czy źle, to mogę wrócić do domu, do mojej rodziny, a oni i tak mnie pokochają”.

Ludzie zawsze komentują mój sześciopak. Spędzam sześć godzin dziennie na treningu, a kiedy tak robisz to łatwiej ci utrzymać taką sylwetkę.

Posiadanie poczucia perspektywy jest jedną z najwspanialszych lekcji, jakich się nauczyłem. Nawet jeśli stoję na krawędzi dziesięciometrowej trampoliny i zamierzam zaraz wykonać ostatnie nurkowanie w finale igrzysk olimpijskich to ważnym jest, aby przypomnieć sobie, że teraz tam na zewnątrz zawsze znajdzie się ktoś spacerujący ze swoim psem, który nie ma pojęcia, co dzieje się obecnie na basenie i nawet go to nie obchodzi. To zabiera z twoich barków ogromną presję.

Tom Daley jest ambasadorem marki British Lion Eggs

Autor: 
Nick McGrath / tłum. Anna Zawadzka
Polub Plportal.pl:

Reklama