Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Męscy pływacy artystyczni definiują „męskość” na nowo

Reklama

pt., 09/10/2021 - 14:46 -- MagdalenaL

Zdj.CNN

Muzyka. Oddech. Niech rozpocznie się synchroniczność.

Pływacy artystyczni mają tylko dwie minuty, aby pochwalić się swoją siłą, gibkością i wytrzymałością tlenową – a wszystko to jednocześnie uśmiechając się i starając się nie zetrzeć ciężkiego, wodoodpornego makijażu.

„Jeśli uważasz, że to, co robimy, jest łatwe, to oznacza, że dobrze wykonujemy swoją pracę” – mówi CNN Sport 25-letni włoski pływak artystyczny Giorgio Minisini. „Jeśli widzisz, że doświadczamy jakichś trudności, że robimy trudne rzeczy, może to oznaczać, że coś robimy źle”.

Zanurzając się jednak głębiej w ten sport, okazuje się, że wydolność tlenowa i dążenie do synchronizacji to według Minisiniego najmniejsze z problemów męskich pływaków artystycznych.

Mężczyźni biorą udział w sporcie od momentu jego powstania, ale do niedawna zawsze zakazywano im udziału w elitarnej rywalizacji.

„Z radością mogę powiedzieć, że te nierówności nie są wywoływane przez mężczyzn. To jedyny raz, kiedy my – mężczyźni – jesteśmy dyskryminowani” – przyznaje Minisini. „Ale lepiej jest, gdy nie ma żadnej dyskryminacji”.

W przeszłości mężczyźni nie byli uważani za idealnie pasujących do tego sportu. Chociaż zwykle są silniejsi od kobiet, to są również wielokrotnie ciężsi i często mniej gibcy, więc trudniej im się unosić na wodzie.

„Możesz być kimkolwiek chcesz”

Jednak niektórzy pływacy artystyczni płci męskiej zaczęli przełamywać otaczające ich stereotypy, jednocześnie oddając piękno męskich części ciała w tym sporcie.

„Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania sportu z dużą gracją, dużą elegancją i wieloma elementami choreograficznymi” – mówi 23-letni włoski pływak artystyczny Nicolò Ogliari.

„To taniec w wodzie. Może i jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do kobiet, które robią takie rzeczy, ale jak i w tańcu klasycznym, tak i w pływaniu artystycznym mężczyźni są obecni”.

Minisini wyjaśnia, że ​​„bycie mężczyzną nie oznacza, że ​​musisz być określonym typem mężczyzny. Bycie kobietą także nie oznacza, że ​​powinnaś być pewnym rodzajem kobiety. Możesz być, kim chcesz”.

Autor: 
Stefania Dall'Armi Tłumaczyła: Julia Barć
Polub Plportal.pl:

Reklama