Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Zespół Alpine F1 pod ogromnym wrażeniem kunsztu wyścigowego Alonso

Reklama

sob., 08/21/2021 - 01:40 -- MagdalenaL

Zdjęcie: motorsport.com

Marcin Budkowski, dyrektor wykonawczy Alpine Formula 1, powiedział, że zespół z Enstone jest pod ogromnym wrażeniem umiejętności Fernando Alonso w pierwszej połowie sezonu 2021.

Alonso trafił na nagłówki, gdy w Grand Prix Węgier zaprezentował nieustępliwą jazdę, powstrzymując Lewisa Hamiltona z Mercedesa przez kilka okrążeń, podczas gdy kolega z zespołu Esteban Ocon zapewnił sobie swoje pierwsze zwycięstwo. Ale Budapeszt nie był pierwszym razem, kiedy 40-letni Alonso zaszokował zespół z Enstone swoim kunsztem wyścigowym i rozeznaniem się w wyścigu z kokpitu. Dwukrotny mistrz świata często był świadomy pełnego obrazu sytuacji tak samo jak jego zespół na pitwallu.

„Pracowałem z wieloma kierowcami przez ponad 20 lat w F1 i on jest bardzo imponujący” – powiedział Budkowski. „Jest imponujący w swoim podejściu, które jest bardzo, bardzo profesjonalne. Inną rzeczą, która mnie zachwyca, jest jego kunszt wyścigowy. I myślę, że widzieliśmy to w wyścigu sprinterskim [Silverstone], widzieliśmy to też w Baku, to były świetne okazje, aby to ujrzeć. To, co Fernando zrobił na Silverstone, było skutecznym utworzenie za sobą pociągu z DRS, ponieważ nie bał się [Lance'a] Strolla, ale bał się [Pierre'a] Gasly'ego i dlatego wyeliminował każdy możliwy atak Gasly'ego, umieszczając go w zasięgu DRS Strolla. Dla mnie to niemalże nie do pomyślenia, ponieważ siedzimy na pit wallu, mamy wszystkie dane, mamy pełną widoczność na wyścig. On jest w samochodzie jadącym z pełną prędkością i ma prawie taką samą analizę wyścigu, jaką my mamy na pit wallu, nie mając tak wielu danych i możliwości zrobienia kroku w tył. Myślę, że to jest rzecz, która najbardziej imponuje mi w Fernando. Domyślam się, że to 20 lat doświadczenia w prowadzeniu bolidów Formuły 1, ale niewielu kierowców, nawet z 20-letnim doświadczeniem, będzie do tego zdolnych”.

Alonso twierdził, że jego dwie dekady doświadczenia w F1 uczyniły go jedynie lepszym kierowcą, sugerując, że teraz pokonałby swojego 23-letniego siebie „jedną ręką”. Budkowski również zauważył, że Alonso jest wciąż tak samo spragniony i ambitny jak zawsze i wierzy, że Hiszpan pozostanie w F1 na długie lata, jeśli Alpine uda się dać mu szybki bolid.

„Jak długo, [będzie jeździł dalej] to pytanie do Fernando, [ale] on nie czuje się jak stary człowiek gotowy do przejścia na emeryturę” – wyjaśnił Budkowski. "Jest spragniony, nie może się doczekać przyszłego roku. Za każdym razem, gdy jest w fabryce, pyta, jak tam samochód na przyszły rok. Widać, że się tym cieszy, jest szczęśliwy, że wrócił do Formuły 1, ale oczywiście ma ambicje, tak jak i my mamy ambicję osiągać lepsze wyniki niż teraz. Właśnie nad tym ciężko pracujemy na przyszły rok i jest on tym podekscytowany. Jeśli w przyszłym roku damy mu konkurencyjny samochód, to nie sądzę, aby w najbliższym czasie gdziekolwiek się wybierał, bo będzie chciał jedynie coraz więcej”.

Autor: 
Filip Cleeren i Jonathan Noble / tłum. Michał Gąska
Polub Plportal.pl:

Reklama