Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Tokio 2020: Shanne Braspennincx wygrywa złoty medal w kolarstwie torowym, 6 lat od zawału serca

Reklama

ndz., 08/08/2021 - 11:27 -- MagdalenaL

Holenderka Shanne Braspennincx wygrała złoty medal w kolarstwie torowym. 6 lat po trudnym okresie w jej życiu, spowodowanym przez zawał serca, gdy nie wiedziała, czy kiedykolwiek jeszcze będzie mogła brać udział w turniejach.

30-letnia Braspennincx, przekroczyła linię mety przed Nowozelandką Ellesse Andrews i Kanadyjką Lauriane Genest.

Odzyskała dzięki temu spokój utracony przez wcześniejszy wypadek jej koleżanki z drużyny Laurine van Riessen, która została zabrana do szpitala po tym jak zderzyła się z obiecującą zawodniczką Wielkiej Brytanii Katy Merchant.

5 lat temu  Braspennincx przegapiła turniej w Rio, jej kariera była pod znakiem zapytania.

Po zachorowaniu w Kolorado 2015 roku myślała, że jej kariera dobiegła końca. Braspennincx musiała przejść operacje udrożnienia tętnicy, po czym założono jej stent.

„Myślałam, że będę zmuszona się wycofać, zawał serca nie jest czymś, czego spodziewasz się, będąc atletką”, powiedziała Braspennincx.

„To było długie 6 miesięcy oczekiwania, by dowiedzieć się, czy jeszcze kiedykolwiek będę mogła być atletką, kiedy już nic nie stało na przeszkodzie, nie było mi łatwo wrócić do formy sprzed choroby oraz na nowo zaufać mojemu ciału, przez które zostałam porzucona”.

Po wygranej Braspennincx powiedziała, że nie myślała za dużo o pracy, jaką musiała w nią włożyć.

„To był po prostu instynkt. Robie tak odkąd zaczęłam uprawiać kolarstwo torowe, zawsze słucham mojego przeczucia”, powiedziała.

Autor: 
tłum. Łukasz Kamiński
Polub Plportal.pl:

Reklama