Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Novak Djokovic po raz siódmy w karierze zapewnia sobie 1. miejsce w światowym rankingu

Reklama

wt., 11/16/2021 - 00:22 -- MagdalenaL

(CNN) – W sobotę Novak Djokovic przeszedł do historii, zapewniając sobie 1. miejsce w światowym rankingu ATP po raz siódmy w karierze.
Po wygranej 3-6, 6-0 oraz 7-6 z Hubertem Hurkaczem w półfinale turnieju Paris Masters, Djokovic wyszedł na prowadzenie przed Petem Samprasem, który w latach 1993-1998 sześciokrotnie kończył rok na pierwszym miejscu w rankingu.

34-letni Djokovic, który pokonał w niedzielę Daniiła Miedwiediewa: 4-6, 6-3 i 6-3 w finale Paris Masters, był wcześniej liderem rankingu na koniec roku w 2011, 2012, 2014, 2015, 2018 oraz 2020 roku.
„Po prostu duma i niesamowita radość” to reakcja Djokovica na pobicie rekordu.
„Oczywiście był to jeden z największych celów, właściwie zawsze próba wywalczenia pierwszego miejsca i ukończenia na nim sezonu jest jednym z największych celów.”
Dodał również: „Osiągnięcie tego rekordowego, siódmego razu i wyprzedzenie mojego idola oraz autorytetu z czasów dzieciństwa, jest czymś niewiarygodnym. Jestem bardzo wdzięczny i szczęśliwy, że mogę być w tym miejscu.”
Wcześniej w tym roku, Djokovic pobił rekord Rogera Federera, który zajmował 1. pozycję w rankingu ATP wśród mężczyzn przez 310 kolejnych tygodni – to wyczyn, który jak opisał w rozmowie z CNN, był „niczym ukoronowanie wszystkich osiągnięć w ciągu ostatnich 15 albo ponad 15 lat mojej profesjonalnej kariery tenisisty.”

Przy okazji jego zwycięstwa nad zajmującym 2. pozycję na świecie Miedwiediewem, rewanżu za tegoroczny finał mężczyzn na US Open, gdy Medvedev zakończył nadzieje Djokovicia na zdobycie kalendarzowego Wielkiego Szlema, 20-krotny zdobywca Wielkiego Szlema pobił w Paryżu kolejny rekord, zdobywając 37. tytuł w kategorii Masters 1000 i wyprzedzając tym samym Rafaela Nadala.
Było to szóste trofeum Djokovicia na Paris Masters, pobił on swój wcześniejszy rekord.

 

Autor: 
Autor: George Ramsay/CNN: Tłum.: Marcin Lejza
Polub Plportal.pl:

Reklama