Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

„Co jeszcze mogę dopracować?” - rutyna ćwiczeń 90-letniej instruktorki Miki Takishimy

Reklama

pon., 08/09/2021 - 08:10 -- MagdalenaL

Na zdjęciu: Mika Takishima. Urodzona w 1931 roku. Jej motto to „power-aging” Zadebiutowała jako instruktorka w wieku 87 lat. Na siłowni uczy szerokie grono osób bez względu na wiek czy płeć.

Zadebiutowała jako instruktorka w wieku 87 lat. Patrząca z uśmiechem do kamery to pani Mika Takishima, a mówią na nią „Takimika”. Właściwie, w momencie robienia zdjęcia pani Takishima idzie tyłem. Sposób w jaki się poruszała i jej postura były tak płynne jak przewijanie filmu do tyłu. Kiedy powiesz przy niej, że spacerowanie jest super, miłymi słowami podzieli się z tobą swoją wiedzą. Jest naprawdę niesamowita!

„Kiedy mój trener, Tomoharu Nakazawa, zwrócił uwagę, że mam tendencję do przenoszenia środka ciężkości do przodu, wpadłam na pomysł, aby wyrobić sobie nawyk chodzenia tyłem, aby zrównoważyć swój środek ciężkości” - mówi Pani Takishima.

Wiek rozpoczęcia ćwiczeń? 65 lat. Ich częstotliwość? Codziennie z wyjątkiem dni deszczowych. Podczas swoich dwugodzinnych treningów każdego ranka, spaceruje przez 4 kilometry, następnie uprawia 3 kilometrowy jogging i kończy 1 kilometrem chodzenia tyłem. W ciągu dnia w domu wykonuje również trening siłowy, a wieczorem się rozciąga.

Rezonans magnetyczny jej mózgu, podczas badania w zeszłym roku nie wykazał prawie żadnej atrofii mózgu, a naczynia krwionośne, które mają tendencję do zwężania się z wiekiem, pozostały czyste i wyraźne, bez żadnych nieprawidłowości.

„To wszystko dzięki fitnessowi! Zaczęłam ćwiczyć dopiero w wieku 65 lat, prowadziłam do tej pory beztroskie życie. Po zakończeniu opieki nad dziećmi, zaczęłam interesować się robótkami ręcznymi, jadłam krakersy, wylegiwała się, byłam 15 kg cięższa niż teraz! Zapisałam się na siłownię, którą znalazł mój mąż, a ponieważ codziennie w pełni korzystałam z tamtejszych maszyn, basenu i programu zajęć, stopniowo nauczyłam się poruszać w sposób, w jaki na początku nie byłam w stanie. Przyjemnie było widzieć, jak szybko zmienia się moja sylwetka. Podobnie z robótkami ręcznymi, jest satysfakcja z wykonanego dzieła. Nawet jeśli zajmuje to trochę czasu, to po osiągnięciu celu jest się pełnym radości. Dlatego też, nigdy nie chciałam przestać ćwiczyć” - opowiada Pani Takishima.

Wiek to tylko liczba. Nie ważne ile masz lat, kiedy stajesz się sprawny i piękny, chcesz taki pozostać.

Nawet po zrzuceniu 15 kilogramów, próbowała nowych ćwiczeń. „Rozpoczęłam treningi personalne w wieku 79 lat. Od podstaw nauczyłam się ćwiczeń, specjalizujących się w rozciąganiu ciała, aby zwiększyć elastyczność i wzmocnić mięśnie torsu. Interesuje mnie również zbudowanie swojej sylwetki na kształt tej, która jest modna za granicą, czyli klepsydra. Bez względu na to, ile masz lat, kiedy twoje ciało się zmienia, pojawia się chęć, aby poprawić swój wygląd. Jeśli chodzi o ćwiczenia, dla nich wiek to też tylko liczba” - dodała Pani Takishima.

Ćwicząca pod okiem trenera, który obserwował jej ambitne nastawienie, Takimika zadebiutowała jako instruktorka w wieku 87 lat. „Nigdy nie chciałam zostać trenerką… ale kiedy postanowiłam zapytać swojego trenera czy w ogóle mogę czy nie mogę okazało się coś niesamowitego. Jedyną trudną rzeczą było nauczenie się kwestii do nakręcenia kilkudziesięciominutowego filmiku z treningiem. Trener wysyła mi moje kwestie na maila dzień przed wydarzeniem, więc zapisuję je sobie z tyłu kalendarza i przyklejam na ścianie w sypialni i czytam na głos. Żeby móc to sobie wszystko wbić do głowy, trzeba się ruszać, a nie tylko czytać po cichu! Jednak, gdy moja działalność jako Takimika rozwinęła się, miałam więcej okazji do zapamiętywania, dlatego też moja szybkość nauki na pamięć mocno wzrosła w ciągu tych kilku lat. Im częściej używamy naszego mózgu, tym bardziej się on rozwija i wydaje się, jakby wiek nie grał tutaj żadnej roli!”- śmieje się pani Mika Takishima, której marzeniem jest dbanie o ciało tak, aby żyło zdrowo sto lat!

 

Autor: 
tłum. Zuzanna Niemczyk
Polub Plportal.pl:

Reklama