Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Ćwiczenia i zdrowa dieta w dzieciństwie zmniejszają ryzyko zaburzeń lękowych w przyszłości

Reklama

wt., 04/13/2021 - 12:44 -- MagdalenaL

Zdjęcie: lograstudio / Pixabay

Zespół naukowców przeprowadził swoje badania na myszach i ustalił, że ćwiczenia we wczesnym okresie rozwoju zmniejszały ilość stanów lękowych w późniejszym życiu, a także prowadziły do zwiększenia masy mięśniowej i mózgowej u dorosłych.

Jednak, gdy myszy były karmione produktami o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, nie tylko przybierały na wadze, ale także preferowały niezdrową żywność w przyszłości.

Ćwiczenia we wczesnych etapach rozwoju doprowadziły do zwiększenia wydzielania hormonu leptyny, który pomaga kontrolować masę ciała, pomimo diety opartej na tłuszczach i cukrach.

Wcześniejsze badania zespołu wykryły, że jedzenie zbyt dużych ilości tłuszczu i cukru jako dziecko może zmienić mikrobiom w ludzkim ciele na całe życie. Obecnie naukowcy planują połączyć oba badania, aby sprawdzić, który ze składników: cukier czy tłuszcz, jest odpowiedzialny za długoterminowe negatywne skutki w organizmie.

„Podczas lockdownu z powodu koronawirusa, szczególnie w pierwszych jego miesiącach, dzieciom brakowało ruchu. Dla najmłodszych, którzy nie mieli dostępu do parku lub podwórka, szkoła była jedynym źródłem aktywności fizycznej. Ważne jest, aby znaleźć rozwiązania dla właśnie tych dzieci, które pozwolą skupić się również na ich dorosłym życiu” – wyjaśnił prowadzący badanie Marcell Cadney.

Cadney dodał, że bez aktywności fizycznej, dzieci mogą zmierzyć się z „wieloma problemami fizycznymi i psychicznymi” w późniejszym życiu.        

Autor: 
tłum.Klaudia Nikodem
Polub Plportal.pl:

Reklama