Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Zumba

Reklama

śr., 07/21/2021 - 01:53 -- MagdalenaL

Zdjęcie: voltamax / pixabay

Zumba to jeden z najpopularniejszych treningów fitness. Opiera się na formach tańców latynoamerykańskich, jak salsa, merengue, axé, samba i cumbia. W tym artykule przeczytasz, dlaczego jest tak popularna, a także odpowiem na pytanie, czy Zumba stanowi dobry trening.

Czym jest Zumba?

Zumba została stworzona przez Alberto „Beto” Pereza, kolumbijskiego tancerza i choreografa z Miami. Podczas Zumby ćwiczenia są wykonywane przy muzyce, podobnie jak w przypadku aerobiku. Nazwa pochodzi z hiszpańskiego z Kolumbii, gdzie oznacza „szybkie poruszanie się i dobrą zabawę”. Zumba jest niezwykle popularną formą treningu: wszędzie na świecie istnieją instruktorzy Zumby, a płyty DVD z Zumbą są sprzedawane przez internet.

Instruktorzy muszą uzyskać dyplom oraz licencję, aby prowadzić zajęcia o nazwie Zumba.

Dlaczego Zumba jest tak popularna?

Jednym z powodów, dlaczego Zumba jest tak popularna, jest fakt, iż jest to trening w formie zabawowej, w którym ryzyko wystąpienia kontuzji jest znikome. Uczestnicy tańczą w rytm muzyki, nie musząc przy tym przestrzegać sztywnych reguł tanecznych czy ściśle trzymać się formy. Wszystko jest całkiem luźne; to czyni Zumbę atrakcyjną dla szerokiej publiczności.

Twórca Zumby, Albert Perez, zaznacza, że trening Zumby powinieneś traktować jak imprezę; idź miło potańczyć i baw się dobrze!

Zumba jest obecnie trenowana przez ponad 12 milionów ludzi w około 110.000 miejscach w 125 krajach. W świecie fitnessu Zumba znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej praktykowanych treningów.

Jakie są zalety i wady Zumby?

Zumba jest naprawdę dobrym treningiem. Jest to fajny sposób, aby stać się wysportowanym. Zumba nie jest treningiem do budowania mięśni, lecz przede wszystkim ma na celu miłe poruszanie się i polepszenie samopoczucia.

Zalety:

  • dobra dla twojej wytrzymałości (kondycji)
  • trening, podczas którego spalasz tłuszcz (jeśli trenujesz ponad 30 minut)
  • każdy może uczestniczyć
  • jest super! Miłe, swobodne poruszanie się do muzyki

Wady:

  • Zumba nie jest bardzo ciężkim treningiem. Nie jest to trening nadający się do budowania masy mięśniowej
  • Zumba jest standardowo formą treningu, którą wykonuje wiele kobiet. To sprawia, że próg udziału mężczyzn jest często zbyt wysoki
  • poziom intensywności w bardzo dużym stopniu zależy od nauczyciela. Dlatego poszukaj dobrego!
Autor: 
Jeroen van der Mark / tłum. Wiktoria Dzido
Polub Plportal.pl:

Reklama