Zdjęcie: Anastase Maragos, Unsplash
Do lata zostało jakieś kilka tygodni, więc mamy jeszcze większą motywację do uprawiania sportu. Jednak cały czas potrzebujemy sposobów na uzyskanie lepszych i szybszych wyników. Niedawne odkrycie badaczy ujawniło kolejny czynnik wpływający na efektywność treningu.
Dla uzyskania lepszych wyników wystarczy pić zwykłą wodę, farbowaną w kolor różowy. W wyniku badań przeprowadzonych z udziałem biegaczy stało się wiadome, że dodanie różowego koloru do napoju poprawia sportowcom wyniki oraz uczucie przyjemności, a wydolność wzrasta o 4,4%. Badania były zorganizowane przez specjalistów z University of Westminster i opisane na łamach „Frontiers in Nutrition”. Badacze podzielili biegaczy na dwie grupy, jedna z których płukała usta bezbarwną wodą, a druga – farbowaną na różowo. Warto zauważyć, że napoje nie zawierały kalorii. Specjaliści nie bez powodu wybrali akurat ten kolor, bo kojarzy się on zwykle ze słodkością. To powoduje oczekiwanie organizmu dostarczenia kalorii. Tłumaczy się to wiadomym już efektem placebo.
Jednak to nie jedyne nieoczekiwane odkrycie naukowców. Już wcześniej istniejące liczne porady specjalistów, wynikające z szeregu badań, będą nie mniej pomocne w osiągnięciu lepszych wyników treningu. Na efektywność wykonywania ćwiczeń ma też odczuwalny wpływ muzyka, której słuchamy podczas uprawiania sportu. Najlepsza do treningu na wytrwałość, a także siłowego, jest żywa szybka muzyka. Badanie opisane na łamach „Frontiers in Psychology” pokazuje, że piosenki nagrane w tempie 190 uderzeń na minutę dodają zarówno siły, jak i wytrzymałości. Miała ona też wpływ na odczucie zmęczenia. Im szybsza muzyka, tym do większej redukcji tego uczucia dochodziło. Głośność też ma znaczenie. Dla uzyskania najlepszego efektu ma ona się równać około 75 decybeli. To taka głośność jak w zatłoczonej restauracji lub na ulicy z intensywnym ruchem. Jeżeli nie lubimy za głośnej lub za szybkiej muzyki, możemy wybrać ulubiony kawałek, który poprawia nam humor i sprawia, że czujemy się zmotywowani. Badania te wskazują, że emocje wywoływane przez muzykę mają też wpływ na wytrwałość. Najlepiej uczestnikom ćwiczyło się przy słuchaniu ulubionego utworu.
Kolejną wskazówką naukowców dla uzyskania lepszych wyników sportowych jest też koncentracja uwagi na pracy mięśnia, który trzeba bardziej zaangażować w ćwiczeniach. To dlatego często trenerzy podczas treningu wyjaśniają, który mięsień ma brać udział w konkretnym ćwiczeniu. Z umysłem wiąże się też rada, aby dokonywać obok ze zwykłym uprawianiem sportu treningu mentalnego. Jest to zestaw działań nastawionych na zwiększenie motywacji polegających między innymi na wymienianiu konkretnych celów, które chcemy osiągnąć. Jednak to nie wszystko. Badanie przeprowadzone przez dr Michaela Mosleya w programie BBC "Trust me, I'm a doctor" pokazało, że dla osiągnięcia wyniku wystarczy po prostu wyobrażać sobie ruch, który wykonano wcześniej na maszynie do ćwiczeń. Uczestnicy badań robili to 5 razy w tygodniu, przynajmniej po 15 minut. Sprawność mięśni u ludzi uczestniczących w eksperymencie wzrosła średnio o 8%, a u jednej z pań - aż o 33%. Dzieje się tak, ponieważ neurony mózgu mogą przesyłać odpowiednie informacje do konkretnych mięśni, można zatem stymulować mięsień, wyobrażając sobie ćwiczenie, w którym ma on brać udział.