Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Dawid Kubacki wygrywa Letnie Grand Prix w Wiśle

Reklama

pon., 07/19/2021 - 12:10 -- MagdalenaL

zdjęcie: Wikimedia Commons

Polski skoczek nie dał szans rywalom i zwyciężył w niedzielnym konkursie. W czołowej dziesiątce zawodów znalazł się również Jakub Wolny, który zmagania zakończył na 6. pozycji.

Po sobotnich zawodach, również rozgrywanym na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, apetyty kibiców ,,biało-czerwonych” były mocno rozbudzone, bowiem Wolny zajął pierwsze miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął Kubacki. Z tego powodu absencja Kamila Stocha, spowodowana kontuzją, nie była aż tak bolesna dla miejscowych fanów.

W niedzielnej w rywalizacji wzięło udział 49 zawodników, w związku z czym nie odbyła się sesja kwalifikacyjna, tylko prolog. W nim najlepszy okazał się Austriak Markus Schiffner. Wśród Polaków najwyżej sklasyfikowany został Wolny, który utrzymał dobrą dyspozycję z poprzedniego dnia.

Na początku trudne warunki postawiła pogoda, bowiem ze względu na silny wiatr trzeba było obniżyć belkę startową z 9. na 10. Pierwszy z biało-czerwonych skakał Maciej Kot, jednak poszybował tylko na 117,5 metra, a nieco gorzej poradził sobie Paweł Wąsek (116 m). Lepiej wyglądało to u Piotra Żyły, Stefana Huli i Aleksandra Zniszczoła z rezultatatami odpowiednio 119 m, 120,5 m oraz 124,5 m. Nie mogli się oni jednak równać z Manuelem Fettnerem, który osiągnął wynik 137,5 m, czym wyrównał rekord skoczni w zawodach letnich.

Liderem po pierwszej serii był jednak Dawid Kubacki. Co prawda nowotarżanin skoczył ,,tylko” 128,5 metra, ale ze względu na mniej sprzyjające warunki dostał sporą rekompensatę punktową i dzięki temu wyprzedził choćby wspomnianego Fettnera. Drugi był Austriak Jan Hoerl (130,5 m), a na trzeciej pozycji uplasował się Wolny (125 m).

Seria finałowa rozpoczęła się od skoków z 11. belki. Wśród Polaków można było dostrzec pewną zależność - ci, którzy słabo poradzili sobie w pierwszej serii (Kot, Wąsek), oddali w niej dużo lepsze skoki, a w przypadku tych z dobrymi wynikami (Zniszczoł, Żyła), druga próba była już gorsza.

Dwa skoki na równym, wysokim poziomie (powyżej 120 m) oddali Hula i Wolny, co przełożyło się na dobre lokaty – pierwszy ukończył zawody na 11. pozycji, drugi był 6. Perfekcjonizmem wykazał sie natomiast Kubacki, który dwukrotnie poleciał na 128,5 metra i z wynikiem 264,6 punktu zajął pierwsze miejsce. Drugą pozycję po skoku na 126 m utrzymał Hoerl (258 pkt.), a trzeci był Słoweniec Anże Lanisek (250,2 pkt.). Dla 31-latka z Nowego Targu było to 11. w karierze zwycięstwo w konkursie Letniego Grand Prix i jednocześnie piąte odniesione w Wiśle.

Autor: 
Hubert Rybkowski
Źródło: 

interia.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama