Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Lewis Hamilton aktywizuje kierowców F1 w walce z rasizmem

Reklama

czw., 06/04/2020 - 16:44 -- moderator2

Foto: AFP / ANDREJ ISAKOVIC / AFP Lewis Hamilton

 

Zabójstwo George'a Floyda podczas brutalnej interwencji policji w USA wywołało reakcje na całym świecie. Swoje oburzenie wyraziło także wiele gwiazd sportu, w tym sześciokrotny mistrz świata Formuły 1 Lewis Hamilton. Kierowca Mercedesa nie zatrzymał się jednak na wyrażaniu własnego sprzeciwu. Krytykując kolegów z toru, Brytyjczyk skłonił do reakcji także innych zawodników Formuły 1.

  • Formuła 1 wyraża swój sprzeciw ws. zabójstwa George'a Floyda dzięki ostrej reakcji mistrza świata

  • Lewis Hamilton wzywa Formułę 1 do walki z rasizmem

  • George Russell przyłącza się do tych apeli

- Widzę tych pośród was, którzy zachowują milczenie. Niektórzy z was są największymi gwiazdami, a mimo to wciąż jesteście cicho w centrum dziejącej się niesprawiedliwości. Żadnego znaku od kogokolwiek w mojej branży, która jest oczywiście sportem zdominowanym przez białych. Jestem tam jednym z nielicznych kolorowych ludzi i wciąż stoję sam - napisał na swoim Instagramie Hamilton, pierwszy w historii czarnoskóry kierowca Formuły 1.

- Sądziłem, że do tego czasu powinniście zrozumieć, czemu tak się dzieje i powiedzieć coś o tym, ale wy nie potraficie stanąć obok nas. Po prostu wiedzcie, że ja wiem, kim jesteście i że was widzę - dodał kierowca Mercedesa. Tym samym wywołał falę reakcji pośród rywali z toru.

- Będąc kompletnie szczerym, czułem się nie na miejscu i niekomfortowo na myśl o dzieleniu się moimi przemyśleniami o tej całej sytuacji w mediach społecznościowych i dlatego nie wyrażałem swojej opinii wcześniej. Byłem całkowicie w błędzie - przyznał nowy lider Ferrari Charles Leclerc. - Wciąż nie potrafię znaleźć słów, aby opisać okrucieństwo niektórych nagrań wideo, które widziałem w internecie. Rasizm musi powodować reakcje, a nie milczenie. Proszę, bądźcie aktywni. Angażujcie się i zachęcajcie innych, aby szerzyli świadomość. Sprzeciwianie się niesprawiedliwości to nasza odpowiedzialność. Nie milczcie. Ja staję obok #BlackLivesMatters - napisał 22-letni kierowca z Monako.

Jego śladem poszedł George Russel z Williamsa. - Wszyscy mamy głos, aby mówić o tym, co jest właściwie, a ja dotąd nie wiedziałem, jak użyć swojego w tej sytuacji. Powołując się na słowa Charlesa Leclerca, po prostu czułem się nie na miejscu, jeśli chodzi o dzielenie się tymi przemyśleniami publicznie. Trudno mi zrozumieć to, co widzę teraz w wiadomościach i w mediach społecznościowych. Szczerze mówiąc, wciąż nie potrafię znaleźć słów, aby wyrazić, jak się z tym czuję. Ostatecznie jednak nie ma znaczenia, jak niekomfortowe może być mówienie na głos - cisza niczego nie zmieni. Teraz bardziej, niż kiedykolwiek musimy zadbać o równość na tym świecie. Pora, abyśmy wstali, aby na dobre wykopać rasizm z naszych społeczeństw. Użyjcie głosu i nieście świadomość tak daleko, jak się da. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, aby ta niesprawiedliwość dobiegła końca.

 

Odezwał się także Daniel Ricciardo z Renault: - Widok wiadomości ostatnich kilku dni pogrążył mnie w smutku. To, co wydarzyło się Georgeowi Floydowi i co nadal dzieje się we współczesnym społeczeństwie, to hańba. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy stanąć razem, znów zjednoczeni. Rasizm jest toksyczny i należy się z nim zmierzyć - nie przemocą, czy milczeniem, ale jednością i działaniem. Musimy wstać i musimy być wspólnotą. Bądźmy ludźmi. Mamy 2020 rok! - podkreślił Australijczyk. Jego śladem poszło także wielu innych zawodników F1. Dzięki ostrej reakcji Lewisa Hamiltona, gwiazdy Formuły 1 stanęły do walki z niesprawiedliwością społeczną.

Autor: 
Cezary Gutowski
Źródło: 

Sport.onet.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama