Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

„Wszystko, co warto wiedzieć o pływaniu”

Reklama

ndz., 10/31/2021 - 15:50 -- MagdalenaL

Zdjęcie główne: Dwie kobiety pływają w Jeziorze Genewskim 4 kwietnia 2020 roku. (Fabrice Coffrini/AFP/Getty Images)

(CNN) – Istnieje niewiele sytuacji, które mogą się równać z pływaniem w oceanie lub jeziorze, jeśli chodzi o poczucie wolności i przynależności do czegoś większego.

Jednak bez odpowiednich umiejętności, pływanie na otwartych wodach może być ryzykownym przedsięwzięciem.

Ratownicy oczywiście przestrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z pływaniem bez zrozumienia lokalnych warunków. Wystarczy jednak dobrze je zrozumieć, a korzyści dla samopoczucia psychicznego i fizycznego są ogromne.

Posiadanie umiejętności prawidłowego poruszania się w wodzie może zapewnić ci doskonały sposób, jak to ujął John Cheever w swoim klasycznym opowiadaniu Pływak, na „wzbogacenie i celebrowanie piękna" pogodnego, spokojnego dnia. Ponadto umiejętność pływania może również uratować życie tobie i potencjalnie innym osobom, które znajdą się w niebezpiecznej sytuacji.

Dlaczego więc w ogóle ciągnie nas do wody? Co może zapewnić nam bezpieczeństwo i uchronić przed urazami, kiedy już zanurzymy się w wodzie?

Sześć niezbędnych wskazówek pływackich


Źródło CNN: Andy White, trener pływania w ośrodku Ocean Set
Grafika: Natalie Leung, CNN

Pływanie, jakie znamy

Historia pływania sięga aż epoki kamienia, około 10 000 lat temu, a sztuka z tego okresu pokazuje pierwszych ludzi korzystających z relaksującej kąpieli. W greckim micie status pływania ugruntowały długie rejsy Leandra przez Hellespont w celu nawiązania romansu z Hero. Odniesienia do tego tematu można znaleźć w całej historii starożytnej, w dziełach Homera, a także w Biblii i Koranie.

Jednak dopiero w XIX wieku pływanie, jakie znamy, nabrało właściwego kształtu. Po tym, jak Lord Byron poszedł w ślady Leandra i słynnie przepłynął Hellespont w 1810 roku, pływanie wyczynowe nabrało rozpędu. Pierwsze wyścigi odbyły się w latach 30. XIX wieku w Wielkiej Brytanii, po otwarciu pierwszych krytych basenów.

Rozkwit publicznych łaźni i amatorskich klubów pływackich doprowadził do pojawienia się nowych stylów pływackich - pływacy z całego świata, w tym rdzenni Amerykanie i rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej, zaprezentowali to, co dziś znamy jako kraul na piersiach.


W 1926 r. Clemington Corson była pierwszą matką i drugą kobietą, która przepłynęła kanał La Manche.
Archiwum New York Daily News/Getty Images

Gdy kapitan Matthew Webb został pierwszą osobą, która przepłynęła kanał La Manche w 1875 roku, w tym samym roku, w którym bohaterska Agnes Beckwith przepłynęła Tamizę z London Bridge do Greenwich w nieco ponad godzinę, pływanie stało się głównym trendem.

Na początku XX wieku pływanie było podstawą nowo powstałych Igrzysk Olimpijskich, a główne kraje europejskie tworzyły własne federacje.

Rozkwit lidos, czyli odkrytych basenów, nastąpił szczególnie w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Klasyczny basen Astoria w Nowym Jorku, używany do prób olimpijskich, został otwarty w 1936 roku.

Najbardziej kultowe angielskie baseny w stylu art deco popadły później w ruinę, ale w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Podobnie jak idea „dzikiego pływania" - kąpieli w rzekach, stawach i jeziorach dla czystej przyjemności.


Kąpielisko Tinside Lido na końcu Plymouth Hoe w Devon, Anglia, zostało zbudowane w 1935 roku.
Heritage Images/Hulton Archive/Getty Images

Korzyści dla umysłu i ciała

Oprócz tego, że pływanie może uratować ci życie, jeśli zdarzy ci się wpaść do wody, ma ono również wymierne korzyści dla umysłu i ciała.

To świetny sposób na poprawę kondycji i wytrzymałości układu sercowo-naczyniowego, bez konieczności biegania. Pływanie jest również genialne dla budowania mięśni, poprawy zdrowia serca i płuc, nie wspominając o tym, że jest to idealny sposób dla tych, którzy chcą stracić kilka kilogramów.

Coraz częściej uważa się, że pływanie na otwartych wodach, które jest o wiele chłodniejsze niż przeciętny ogrzewany basen, ma również korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Hormon szczęścia - dopamina - uwalnia się po prostu po wejściu do zimnej wody, zapewniając przypływ endorfin, który może prowadzić do uspokajającego uczucia, które trwa przez wiele godzin.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Portsmouth w Wielkiej Brytanii zaczęły przyglądać się właściwościom przeciwzapalnym zimnej wody, z rosnącą liczbą niepotwierdzonych dowodów wskazujących, że może ona tłumić reakcje zapalne, które powodują lęk i depresję. Samo przebywanie w tak zwanym "błękitnym środowisku", w pobliżu oceanu lub zbiornika wodnego, jest znane z obniżania reakcji na stres.


W 1951 roku Florence Chadwick, lat 32, z San Diego w Kalifornii, została pierwszą kobietą w historii, która przepłynęła kanał La Manche w obie strony.
Jim Pringle/AP

Nie popełnij tego błędu

Umiejętność utrzymywania się na powierzchni wody i wykonywania podstawowych ruchów na piersiach może zapewnić ci bezpieczeństwo. Natomiast poświęcenie czasu na naukę prawidłowego pływania może zmniejszyć prawdopodobieństwo obrażeń i zwiększyć twoje szanse na pozostanie bezpiecznym, jeśli znajdziesz się w niebezpieczeństwie.

„Pływanie dobrą techniką oznacza, że będziesz w stanie poruszać się po wodzie bardziej efektywnie, co zwiększy twoją prędkość i pewność siebie w wodzie" - mówi Andy White z Ocean Set. White trenuje nowicjuszy i ekspertów w Brighton, w Wielkiej Brytanii, ze szczególnym naciskiem na poprawę ich umiejętności pływania na otwartych wodach.

White mówi, że dla tych, którzy chcą płynąć szybciej i stać się lepszymi w pływaniu, kraul na piersiach jest stylem, nad którym należy pracować.

„Najbardziej efektywnym stylem w pływaniu jest kraul na piersiach, więc skuteczna technika pomoże zachować energię na dłuższych dystansach" - mówi.

Najważniejszą rzeczą, na której należy się skupić, nie są jednak ręce czy nogi, ale oddech.

„Prawdopodobnie najczęstszym błędem, jaki widzimy, jest wstrzymywanie oddechu, gdy głowa jest pod wodą. Oznacza to między innymi, że kiedy wynurzasz się, aby zaczerpnąć powietrza, musisz zrobić wydech i wdech przed powrotem głowy do wody. To może całkowicie wytrącić cię z rytmu. Złotą zasadą jest więc to, że kiedy głowa jest pod wodą, powinieneś stale wstrzymywać oddech. Zatem kiedy obracasz się, by zaczerpnąć powietrza, wystarczy, że zrobisz wdech."


Kobieta pływa w jeziorze Xhema w Albanii, 4 sierpnia 2021 r.
Gent Shkullaku/AFP/Getty Images

W parze z tym idzie nauka oddychania dwustronnego, co oznacza złapanie oddechu po obu stronach co kilka ruchów.

„Może to pomóc w zapobieganiu braku równowagi mięśniowej, która jest często jedną z głównych przyczyn urazów pływackich".

White dodaje, że pływacy powinni raczej rozważyć budowanie swojej wytrzymałości w czasie, niż próbować długich dystansów z małym lub żadnym doświadczeniem.

„Pływanie na długich dystansach wymaga umiejętności opartej na solidnej wiedzy, więc uzyskanie właściwych podstaw jest kluczowe. Dobre, rytmiczne zamachy są ważne na dłuższych dystansach, podobnie jak umiejętność zmiany biegów w razie potrzeby. Budowanie wytrzymałości z czasem pomoże ugruntować dobre nawyki, które zaprocentują, gdy się zmęczysz”.


Kąpiel w porcie na Wyspach Brygge w Kopenhadze to przyjemny sposób na rozpoczęcie pływania w otwartych wodach.
De Simone Lorenzo/AGF/Universal Images Group/Getty Images

Na otwartych wodach

Pozostaje jeszcze oczywista i kluczowa kwestia bezpieczeństwa, jeśli chodzi o pozostawienie basenu za sobą i udanie się do otwartej wody.

„Kryty basen może mieć temperaturę 28C (82 stopnie F), podczas gdy temperatura morza często osiąga około 18 stopni (64 stopnie F) pod koniec lata w Wielkiej Brytanii. Jeziora mogą być cieplejsze w zależności od ich wielkości i tego, jak ciepłe było powietrze”.

„Nieprzewidywalność otwartej wody: w morzu, czynniki takie jak wiatr, prądy i pływy muszą być uwzględniane przed wyruszeniem w drogę. W przeciwieństwie do basenu, nie ma czarnych linii na dnie dna morskiego do naśladowania, więc posiadanie zdolności obserwacji i bycia świadomym otaczającego cię środowiska jest kluczowe”.

White mówi, że najlepiej jest zdobyć lokalną wiedzę na temat warunków i towarzyszyć innemu pływakowi, najlepiej o takich samych lub większych umiejętnościach, tak na wszelki wypadek, gdybyś napotkał trudności. Noś jasny czepek, abyś mógł być widoczny dla ratowników lub łodzi i zainwestuj w porządną parę gogli, a także pływak holowniczy, który pomoże ci zachować pływalność i mokry strój, jeśli szybko odczuwasz zimno.

A jeśli zdarzy się najgorsze?

„Pamiętaj o »pływaj, aby żyć«", mówi White. „Połóż się na grzebiecie na wodzie z szeroko rozłożonymi nogami i ramionami. Podnieś rękę i krzycz o pomoc".

Jeśli zdarzy ci się znaleźć się w niebezpiecznym prądzie rozrywającym, White mówi, że najważniejsze jest, aby nie próbować płynąć przeciwko niemu. Raczej płyń równolegle do brzegu, a następnie kieruj się z powrotem na ląd, gdy już uwolnisz się od falowania.

„Zawsze pływaj w granicach swoich możliwości. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, to lepiej zachowaj ostrożność".


Zatłoczona prywatna plaża w Itace, w Grecji, gdzie woda jest doskonała do pływania na otwartym morzu.
Harris Dro/Loop Images/Universal Images Group/Getty Images

Kilka wspaniałych miejsc, w których możesz wykorzystać swoją nową wiedzę

Pływanie na świeżym powietrzu to jedna z największych przyjemności życia, choć rozpoczęcie pływania na wodach otwartych jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem na cieplejsze miesiące. Zatem gdy już opanujesz wymagane umiejętności i znajdziesz towarzysza, oto miejsca, w których warto się zanurzyć.

Loch An Eilein

To małe jezioro w sercu Cairngorms w szkockich górach Highlands nabiera rozpędu późnym latem, kiedy muchy znikają, a tłumy wracają do domu. Mała plaża na jednym końcu oferuje łatwy dojazd, podczas gdy zrujnowany zamek na wyspie tuż przy brzegu jest doskonałym celem dla twojej kąpieli.

Itaka

Ciepłe wody greckiej wyspy Itaka od dawna są mekką dla miłośników pływania na świeżym powietrzu. Koniecznie wybierz się na wycieczkę lub skorzystaj z usług przewodnika, który poprowadzi cię najlepszymi trasami, zadba o twoje bezpieczeństwo i opowie ci historię Odyseusza i Penelopy. Pływackie wyczyny Odyseusza należą do najsłynniejszych w greckim micie. Dowiedz się więcej na stronie Wielki Błękitny Pływak.

Wyspy Brygge, Kopenhaga

Te klasyczne łaźnie portowe to nie tylko doskonały sposób na rozluźnienie się po dniu spędzonym w Kopenhadze. Stanowią one również bezpieczne środowisko do ćwiczenia umiejętności pływania na świeżym powietrzu, jak również aklimatyzacji do bardziej lodowatych kąpieli w zimie. Łaźnie uwielbiane są zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Jakość wody jest codziennie sprawdzana i spełnia najwyższe standardy. 

Autor: 
Joe Minihane Przekład: Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama