Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Sportowcy dostali ostrzeżenie, aby przestali się przytulać na podium olimpijskim

Reklama

wt., 07/27/2021 - 01:05 -- MagdalenaL

Amerykańscy pływacy Jay Litherland (z lewej) i Chase Kalisz stają na podium po biegu na 400 metrów, co stanowi naruszenie zasad covidowych podczas igrzysk olimpijskich. Zdjęcie: Clive Rose/Getty Images

  • Wczesne obchody prowadzą do przypomnienia przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski o zasadach Covidowych
  • Maseczki można zdjąć na 30 sekund, aby zostać sfotografowanym na podium

Sportowcy dostali ostrzeżenie, aby przestali się przytulać na podium olimpijskim, ponieważ takie czynności naruszają surowe zasady Covidowe, które zostały określone w zasadach Tokyo 2020.

Po niedzielnym finale wszystkich 12 pływaków ze zwycięskich sztafet z Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych na 4x100m, jak i mistrz stylu zmiennego na 400 m imieniem Chase Kalisz oraz jego rodak z USA imieniem Jay Literland przytulili się do siebie.

Podczas ostro sformułowanego wystąpienia Międzynarodowy Komitet Olimpijski ostrzegł sportowców, aby pozostali na przypisanym stopniu na podium i trzymali się z daleka od innych medalistów.

– Nalegamy i prosimy wszystkich o przestrzeganie zasad, niezależnie od tego, jakimi są Państwo interesariuszami – powiedział rzecznik MKOl imieniem Mark Adams. – Nie jest to miłe, ale tak musi być zarówno dla sportu, jak i dla wszystkich zaangażowanych.

- Jest to ważny komunikat, więc postępujcie zgodnie z zasadami. Rozumiemy podekscytowanie i współczujemy sportowcom, ale niestety musieliśmy zaostrzyć zasady. Te wiadomości są stale przekazywane, nie tylko sportowcom. Jest to zarówno potrzebne nam, jak i wszystkim.

W niedzielę jednak MKOl nieco złagodził swoją politykę noszenia maseczek i dlatego sportowcy mogą zdjąć je na 30 sekund w celu zostania sfotografowanymi na podium.

– Nowa zasada pozwala na możliwość robienia zdjęcia z dystansu społecznego maksymalnie przez 30 sekund w trakcie znajdowania się na podium – potwierdził MKOl.

Tymczasem zła pogoda i upały, które występują na igrzyskach są nadal tematami rozmów. W niedzielę drugi dzień igrzysk wioślarskich został odwołany z powodu zagrożenia tropikalną burzą Nepartak, która utworzyła się nad wschodnim wybrzeżem Japonii i może uderzyć w Tokio w poniedziałek wieczorem lub we wtorek.

W swoim oświadczeniu World Rowing poinformował, że harmonogram igrzysk, które miały odbyć się w poniedziałek i wtorek został odwołany z powodu groźby niekorzystnych warunków pogodowych, które przyniosłyby mocne i silne podmuchy wiatru, tworząc nierówne i potencjalnie niemożliwe do wiosłowania warunki do wyścigów. Ponieważ w wielu miejscach wystąpiły w niedzielę ekstremalne temperatury powyżej 37°C, organizatorzy poinformowali, że podejmą odpowiednie działania, jeżeli zrobi się zbyt gorąco.

Mikako Kotani z Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio powiedziała:

– Współpracujemy ze wszystkimi Funduszami Inwestycyjnymi. Mają duże doświadczenie i dlatego to oni mogli tutaj decydować. Komitet Organizacyjny opracował własne środki przeciwdziałania upałom. Może to wiązać się z zastosowaniem lodu, wody lub przerwami i włączeniu klimatyzacji. Będziemy robić przerwy na czas upałów, jeżeli będzie naprawdę gorąco. Ponadto bardzo uważnie monitorujemy prognozę pogody, aby upewnić się, że możemy natychmiast zareagować na wszelkie zmiany pogody.

Autor: 
Sean Ingle / tłum. Anna Zawadzka
Polub Plportal.pl:

Reklama