Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Pomimo problemów z sercem pracuje z COVID-19

Reklama

czw., 01/21/2021 - 10:35 -- MagdalenaL

Dwudziestosześcioletnia pielęgniarka oraz czołowa zawodniczka Ellenor Nilsson Åström, przeprowadziła się do Göteborga, aby grać w piłkę ręczną. Łączyła grę w Sävehof z pomocą szerzoną wśród pacjentów chorych na koronawirusa, w jednym ze szpitali w Göteborgu. Od dłuższego czasu brała udział w meczach piłki ręcznej. W grudniu jednak zdiagnozowano u niej zapalenie mięśnia sercowego, w związku z czym była zmuszona do rezygnacji z treningów.

– Odpoczynek to leczenie zmniejszające poziom stresu, mówi Åström.

Dwudziestosześcioletnia Ellenor Nilsson Åström grała w piłkę ręczną w Sävehof od 2019 roku. Jako pielęgniarka łączyła najwyższej klasy sport z opieką nad pacjentami chorymi na koronawirusa w szpitalu Östra w Göteborgu.

– Potrzeba opieki nad pacjentami zdecydowanie wzrosła. Jedni pacjenci są przyjmowani, inni przenoszeni. Wszystko po to, aby udzielić opieki tym, którzy są w słabszym stanie. Zdarzają się spokojniejsze dni, ale nie można powiedzieć, że jest lekko. Pacjenci czują się gorzej niż na wiosnę – mówi Ellenor Nilsson Åström.

Zgodnie z najnowszą aktualizacją z regionu Västra Götaland, która została opublikowana w zeszły piątek, łącznie 236 pacjentów jest obecnie leczonych z powodu COVID-19 w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska, a 47 z nich leży na oddziale intensywnej terapii. Zaledwie kilka dni wcześniej, 5 stycznia, Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska miał największą liczbę pacjentów hospitalizowanych podczas całej pandemii. Ich liczba wynosiła 255. Ellenor Nilsson Åström mówi, że menedżerowie i koledzy w Östra są wyrozumiali, a ona przychodzi wtedy, kiedy tylko może pracować. Następnie rezerwuje sobie zmiany, dzięki czemu bez problemu łączy pracę pielęgniarki z grą w elitarnej drużynie.

Cierpiała na zapalenie mięśnia sercowego

Od grudnia nie była w stanie grać, a kiedy Sävehof rozegrał swój pierwszy mecz po przerwie – nie było jej tam. W grudniu Ellenor cierpiała na zapalenie mięśnia sercowego, co zostało już wcześniej wspomniane.

– Na początku grudnia wyszłam na zewnątrz pobiegać. W pewnym momencie zorientowałam się, że moja bransoletka mierząca tętno pokazuje czerwoną strefę. Oznaczało to bardzo wysoki puls w 30, z 45 minut treningu. Nie czułam się dobrze i musiałam się przejść, czego nigdy wcześniej nie potrzebowałam robić, mówi Ellenor Nilsson Åström i kontynuuje:

– Byłam w domu w Västerås i trenowałam. Czułam wtedy, że nie jestem w stanie dać z siebie wszystkiego. Poczułam mrowienie oraz skurcze serca, więc zrobiłam EKG w pracy, a następnie poszłam na pogotowie.

Nie mogłam pod żadnym pozorem ćwiczyć

Na izbie przyjęć pobrano próbki, które wykazały, że Ellenor miała podwyższony poziom troponiny, który miał związek z zapaleniem. Została przyjęta na oddział kardiologiczny.

Teraz znów pracuje w szpitalu.

– Być może choroba nie wpłynęła na moją pracę w dużym stopniu, jednak ja nie jestem już tak samo silna. Wcześniej miałam w zwyczaju pracować pięć dni pod rząd. Uważam, że mogłabym przychodzić do pracy co drugi dzień lub co dwa dni z rzędu, lecz nie więcej. Muszę myśleć też o sobie, mówi Ellenor.

Piłka ręczna będzie musiała długo poczekać. Ellenor nie może teraz w ogóle trenowa

. Odpoczynek ma pomóc w leczeniu zapalenia mięśnia sercowego.

– Moją codzienną formą aktywności fizycznej jest teraz spacer. Od ośmiu do dziewięciu sesji treningowych w tygodniu do zera, to trochę dziwne. Teraz myślę jedynie o wykonaniu EKG na początku marca i o jego pozytywnym wyniku.

Nadzieja na wiosenne play-offy

Ellenor Nilsson Åström ma nadzieję na powrót na wiosenne rozgrywki w piłce ręcznej.

– Jeśli chodzi o piłkę ręczną, mam nadzieję, że powrócę na wiosenne play-offy – to mój cel. Wykonuję testy COVID zarówno dla dziewczyn, jak i chłopaków z drużyny przed każdym meczem. Jedziemy na jednym wózku tak długo, jak tylko będziemy zdrowi, mówi Åström.

Autor: 
Linda Bergh, Tłum. Marzena Mamuszka
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama