Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Igrzyska w Tokio: Japońscy artyści przedstawili kraje jako samurajów z anime

Reklama

sob., 07/24/2021 - 09:04 -- MagdalenaL

                                                           Zdjęcie: bbc.com

 

Grupa japońskich artystów ma nadzieję na to, że zobaczenie przez widzów flag państw uczestniczących w igrzyskach w postaci samurajów, pomoże poczuć ducha olimpijskiej rywalizacji, a także kultury Japonii.

Wszystkie kraje, nieważne czy małe, czy duże, zostaną przedstawione w projekcie World Flags, w tym Indie, Południowa Afryka, Wielka Brytania, Sri Lanka, Salwador i Turcja.

Jak tłumaczy twórca, Kamaya Yamamoto, „samuraje to unikalna Japonii i pragniemy, aby wszyscy poznali tradycyjną kulturę japońską”.

Uczestnicy projektu chcą stworzyć postacie dla wszystkich 200 krajów zmagających się w igrzyskach

Kamaya zaczyna od znalezienia znaczenia i historii danej flagi, patrzy na kolory i design, a następnie szuka wszystkiego o danej kulturze.

Biorąc za przykład Meksykańską flagę, zawiera ona orła siedzącego na opuncji, pożerającego węża. Yamamoto wpasował te elementy w postać tak, że powstał samuraj towarzyszem orłem i z insygnią przedstawiającą węża.

Każda postać ma dołączony także krótki opis osobowości, słabe i mocne strony. Trochę jak bohaterowie gier.

Kozo Yamada, kolejny artysta uczestniczący w projekcie, dodaje: „Mamy nadzieję, że będzie to sposób na uczenie się o innych krajach dla ludzi, którzy to zobaczą”.

„O to chodzi w igrzyskach olimpijskich”.

Droga wojownika

Samurajscy wojownicy odgrywali ważną rolę w japońskiej historii od co najmniej XII wieku. Pomimo, że samuraje już nie istnieją, pozostało bushido, czyli droga wojownika, która bazowała na honorze oraz dyscyplinie. System wartości bushido wciąż jest uważany za ważny w Japonii w dzisiejszych czasach.

Pomimo tego, że ta internetowa inicjatywa wydaje się być idealną kampanią promocyjną tokijskich igrzysk, 15 artystów stojących za nim rysuje w wolnym czasie i nie zarabiają na projekcie.

Stworzono dotąd samurajów 84 z 200 uczestniczących w igrzyskach państw.

Jeśli chodzi o design postaci, twórcy mają podejście bardziej oparte na współpracy, czasami robią ankiety na Twitterze i proszą ludzi o głosowanie na najbardziej charakterystyczne symbole lub przedmioty dla danego kraju.

Na przykład Paragwaj. Wielu głosujących wspomniało o wodospadzie Iguazu, więc w opisie samuraja jest wzmianka o tym, że lubi w tym miejscu trenować.

Bywa też tak, że artyści otrzymują negatywne opinie o pracach, co wciąż może wyjść na dobre przy poprawkach. Pierwsza wersja Hiszpanii była przedstawiona jako torreador. – Przyznam, że niektóre postacie mogą trochę bazować na stereotypach ze względu na to, że przedstawiane są z japońskiego punktu widzenia – tłumaczy Yamamoto. – Nie wiedzieliśmy, że korrida jest tematem sporów w Hiszpanii. Dostaliśmy w Internecie trochę krytyki, więc to zmieniliśmy.

Popularne nie tylko w Japonii

Na etapie projektowania artyści inspirują się flagami państw takich jak Jamajka

Pozostałe projekty, łącznie ze Sri Lanką, stały się niezwykle popularne w innych krajach.

Kolory flagi reprezentują 3 główne grupy etniczne państwa: Syngalezi, Tamilowie i muzułmanie. Samuraj nie tylko odziany jest w te kolory, lecz obraz przedstawia też lwa, który na fladze zajmuje pierwszy plan.

Yamamoto dumnie tłumaczy, że grupa otrzymała wiele wiadomości od obywateli Sri Lanki, którzy chwalili pomysł przekształcenia ich kraju w samuraja.

Niektóre ambasady w Japonii, takie jak honduraska i wenezuelska, skontaktowały się bezpośrednio z twórcami w celu wyeksponowania obrazów z samurajami.

Nadzieja jest taka, że samurajowie dadzą ludziom powód do ekscytacji z igrzysk, zwłaszcza że nikt nie będzie mógł cieszyć się nimi na żywo.

Japonia jest w stanie wyjątkowym przez koronawirusa i niedozwolone jest wpuszczenie widowni.

Igrzyskami będzie można cieszyć się wyłącznie przez Internet – tłumaczy Yamada. – Tak więc jesteśmy pełni nadziei, że nasz projekt da odrobinę radości i odpoczynku dla każdego, kto jest już zmęczony pandemią.

Autor: 
Sofia Bettiza, Eddy Duan; tłum. Marta Gołaszewska
Polub Plportal.pl:

Reklama