Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Gimnastyczki z Niemczech ubrały się w trykoty zakrywające całe ciała

Reklama

śr., 07/28/2021 - 22:46 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: „Gimnastyczki z Niemczech sprzeciwiły się 'seksualizowaniu' sportu, ubierając się w trykoty zakrywające całe ciała"

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio niemiecka drużyna gimnastyczna zrezygnowała z trykotów w stylu bikini na rzecz wersji zakrywających ciało, co Niemiecka Federacja Gimnastyczna określiła jako wyraz sprzeciwu wobec „seksualizowania”.

Kostiumy, które drużyna miała na sobie podczas kwalifikacji na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 w niedzielę, zakrywają nogi aż po kostki i kontrastują z trykotami o wysokim kroju, które nosi wiele innych gimnastyczek na Olimpiadzie.

„Chodzi o to, żeby było nam wygodnie” – powiedziała niemiecka gimnastyczka, Elisabeth Seitz. „Chciałyśmy pokazać, że każda kobieta, każda osoba, powinna sama decydować w co się ubierać”.

Drużyna miała na sobie te trykoty również podczas czwartkowego treningu na podium na hali sportowej Ariake Gymnastics Centre po tym, jak po raz pierwszy pokazały się w nich w kwietniu na mistrzostwach Europy w Bazylei w Szwajcarii.

Stroje są wyrazem sprzeciwu wobec „seksualizowania w gimnastyce”, jak w kwietniu podała Niemiecka Federacja Gimnastyczna, dodając: „Celem jest estetyczna prezentacja bez poczucia dyskomfortu”.

Według Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej, instytucji zarządzającej gimnastyką wyczynową, strój gimnastyczny z długimi lub pół rękawami oraz osłoniętymi nogami jest dozwolony, jak tylko kolor pasuje do trykotu. Seitz powiedziała, że inni sportowcy pozytywnie zareagowali na ich trykoty i że ma nadzieję, że inni także będą mogli swobodnie nosić wybrane przez siebie stroje w przyszłości.

„Większość ludzi była pozytywnie nastawiona do tego pomysłu. Ale po mistrzostwach Europy nie było zbyt wiele czasu, aby inni mogli zaprojektować własne trykoty. Może w przyszłości. Naprawdę mamy taką nadzieję” – powiedziała Seitz.

Drużyna powiedziała, że decyzję o ubraniu takich trykotów podjęli wspólnie jako grupa i otrzymali wsparcie swoich trenerów.

„My, dziewczyny, miałyśmy na to ogromny wpływ” – powiedziała gimnastyczka, Sarah Voss. „Trenerzy też mocno się w to zaangażowali. Powiedzieli, że chcą, abyśmy czuły się jak najbardziej odważnie i komfortowo. A to sprawia, że czujesz się lepiej i bardziej komfortowo”. Seitz podkreśliła, że ubranie tych trykotów to była kwestia wyboru i wygody.

„Zdecydowałyśmy, że na dzień dzisiejszy to dla nas najwygodniejszy trykot” – powiedziała Seitz po czwartkowym treningu. „Co nie oznacza, że nie chcemy już nosić zwykłego trykotu. Jest to decyzja podejmowana każdego dnia, oparta na tym, jak się czujemy i czego pragniemy. W dniu zawodów zadecydujemy, w co się ubrać”.

Autor: 
Rebecca Wright / tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama