Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Brisbane gospodarzem igrzysk olimpijskich w 2032 roku

Reklama

śr., 07/21/2021 - 12:34 -- MagdalenaL

zdjęcie: Wikimedia Commons

Jedna z największych imprez sportowych na świecie po 32 latach przerwy powróci do Australii. Stało się to faktem po tym, gdy Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził rekomendację zarządu dotyczącą miejsca organizacji wydarzenia.

Na ulicach Brisbane zgromadziły się tłumy ludzi, oczekujących na ogłoszenie decyzji, dzięki której miasto dołączy do Melbourne oraz Sydney, czyli miast-organizatorów igrzysk odpowiednio w 1956 oraz 2000.

Poza Australią tylko USA gościły najlepszych sportowców globu w trzech różnych lokalizacjach – były to Saint Louis 1904, Los Angeles 1932 i 1984 oraz Atlanta 1996.

Stolica stanu Queensland jakiś czas temu uzyskała status preferowanego gospodarza, a w ostatnim miesiącu kandydaturę tę zaaprobował zarząd. W rywalizacji o to miano wyprzedziła kilka miast, regionów czy krajów – Indonezję, Budapeszt, Chiny, Dohę oraz Zagłębie Ruhry.

W nowej procedurze, w której interesanci nie konfrontują się bezpośrednio między sobą, Brisbane uzyskało pole postion w lutym, a teraz okazało się najlepsze w całym wyścigu.

Miasto przekonało MKOl tym, że już dziś ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, może liczyć na wsparcie władz różnego szczebla oraz sektora prywatnego, posiada doświadczenie w organizacji dużych imprez, cechują je również sprzyjające uprawianiu sportu warunki klimatyczne.

W 2018 Queensland gościło Igrzyska Wspólnoty Narodów.

Wybór Brisbane na gospodarza był również ukłonem w stronę Johna Coatesa, jednego z najstarszych członków MKOl-u, który obecnie pełni funkcję wiceprezesa komitetu i jest w bardzo dobrych stosunkach z prezesem Thomasem Bachem.

Coates, który w 2024 skończy 74 lata i będzie musiał opuścić struktury MKOl-u, walczył o igrzyska dla tego miasta już w 1992, ale ostatecznie zostały one przyznane Barcelonie.

W 2019 komitet zmodyfikował zasady wyznaczania gospodarza, aby obniżyć koszty oraz uprościć procedurę dla zainteresowanych miast. Nie ma żadnych oficjalnych kandydatur, a co za tym idzie kampanii przedwyborczych, co w przeszłości było normą.

W to miejsce MKOl rozmawia z przedstawicielami wszystkich lokacji i na tej podstawie wybiera preferowane miejsce, które musi potem zostać zatwierdzone w głosowaniu.

Gospodarzem zbliżających się igrzysk jest Tokio, w 2024 roku będzie to Paryż, a w 2028 Los Angeles.

Autor: 
tłum. Hubert Rybkowski
Źródło: 

skysports.com

Polub Plportal.pl:

Reklama