Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Nie żyje Diego Maradona

Reklama

śr., 11/25/2020 - 17:24 -- MagdalenaL

Jak podaje CNN Brasil, legendarny piłkarz zmarł dzisiaj w Buenos Aires. Według publikacji doznał zatrzymania krążenia. Maradona przeszedł operację mózgu na początku tego miesiąca.

Życiorys Maradony

Diego Armando Maradona (ur. 30 października 1960 w Lanús) – argentyński piłkarz i trener piłkarski. Nazywany także „El Diez” („Dziesiątka”) i „Pelusa” („Puszek”). Uważany za jednego z najlepszych graczy w historii tego sportu, został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, uzyskując 53% głosów w sondzie na oficjalnej stronie FIFA. Uzyskał trzecie miejsce w głosowaniu zrealizowanym przez członków Komisji Futbolowej FIFA i ludzi prenumerujących FIFA Magazine.

Przez większość swojego życia Maradona zdobywał wielkie trofea zarówno z reprezentacją Argentyny, jak również z niektórymi klubami, w których grał. Z reprezentacją zdobył mistrzostwo świata w 1986, wicemistrzostwo na mundialu w 1990 i mistrzostwo na mistrzostwach świata juniorów w 1979. Najważniejsze trofea na poziomie klubowym zdobył grając w SSC Napoli, z którym zdobył Puchar UEFA oraz jedyne dwa tytuły mistrza Włoch w historii drużyny.

Po zakończeniu kariery sportowej, związał się z telewizją, przez prowadzenie programu La Noche del 10, emitowanego przez Canal 13 pod koniec 2005 roku. Był także wiceprezesem Comisión de Fútbol Atlético Boca Juniors od czerwca 2005 do sierpnia 2006 roku. Od 2008 do 2010 był selekcjonerem seniorskiej reprezentacji Argentyny, z którą wywalczył awans do Mistrzostw Świata 2010 w RPA, a w turnieju finałowym awansował do ćwierćfinału.

Piłkarski świat zamarł

Mimo, że piłkarz borykał się z problemami zdrowotnymi, niewiele wskazywało na jego odejście. Tymbardziej, że Maradona miał 60 lat i mógł jeszcze przez wiele dni cieszyć się oglądaniem futbolu. Warto również nadmienić, że dzień 25 listopada to także 15. rocznica śmierci innej legendy piłki nożnej, George'a Best'a. Cały piłkarski świat zamarł. Osoby związane ze środowiskiem piłkarskim przeżywają ogromny ból. Środa to także dzień rozgrywek Ligi Mistrzów. Możemy zatem się spodziewać uczczenia pamięci Maradony w trakcie meczów w ramach tych elitarnych rozgrywek.

Na sam koniec przedstawiamy cytat Maradony, który brzmi dzisiaj wyjątkowo symbolicznie. 

"Jeśli umrę, chcę się odrodzić i chcę zostać piłkarzem. Chcę znów być Diego Armando Maradoną. Jestem graczem, który dał ludziom radość i to mi wystarczy i mam tego wiele..."

Autor: 
Sebastian Pawlaczyk
Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama