Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Derby County – nadal niepewne utrzymania

Reklama

śr., 05/12/2021 - 22:31 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Flickr

W ostatnią sobotę rozegrano finałową kolejkę sezonu Championship. W grze o utrzymanie  do końca pozostawało Derby County, gdzie na co dzień występuje dwóch reprezentantów Polski – Kamil Jóźwiak i Krystian Bielik. Pomimo tego, że zespół zgromadził wystarczającą liczbę punktów do pozostania na zapleczu Premier League, to ze względu na toczące się wobec niego postępowanie nie może być pewny swego.

Ekipa prowadzona przez Wayne'a Rooneya zremisowała swój mecz z Sheffield Wednesday 3:3 (17 minut rozegrał Jóźwiak, Bielik leczy kontuzję), co przy jednoczesnej utracie punktów przez Rotherham United (1:1 z Cardiff City) zapewniło drużynie „Baranów” utrzymanie. Teraz rozgrywka przeniosła się z zielonej murawy na zielony stolik, przy którym zapadnie kluczowa decyzja dotycząca przyszłości klubu.

O co oskarżany jest klub?

W styczniu 2020 roku EFL – ciało zarządzające 2. poziomem rozgrywkowym w Anglii – przedstawiło Derby dwa zarzuty dotyczące złamania reguł Finansowego Fair Play. Pierwszy z nich dotyczył nadmiernej straty finansowej, którą zatuszowano poprzez sprzedanie stadionu Pride Park za 81 milionów funtów. Miało to miejsce w 2018 roku, a nabywcą była spółka należąca do właściciela klubu Mela Morrisa. Drugi dotyczył sposobu dokumentowania wartości zawodników, co w księgowości określa się jako amortyzację. Problem w tym, że Derby zmieniło swoje metody prowadzenia finansów w celu zyskania większej kontroli nad amortyzacją, jednak nie poinformowało o tym władz ligi.

W sierpniu tego samego roku klub oczyszczono z pierwszego zarzutu, a drugi zakończył się otrzymaniem reprymendy. Nie było zatem ani kary finansowej, ani ujemnych punktów dla Derby na starcie sezonu 2020/21. W związku z tym we wrześniu EFL złożyło apelację od werdyktu dotyczącego amortyzacji.

Dłuższa walka o utrzymanie

Odwołanie okazało się skuteczne, przez co klub z hrabstwa Derbyshire musi teraz liczyć się z konsekwencjami swych działań. Zadecyduje o nich panel niezależnych ekspertów, ale na dziś trudno powiedzieć co orzeknie – mogą to być ujemne punkty, ale równie dobrze może skończyć się na wysokiej grzywnie.

EFL naciska, aby sankcje dotyczyły dopiero co zakończonego sezonu. Jeśli byłyby to jakiekolwiek punkty ujemne, to zespół Bielika i Jóźwiaka spadnie z ligi, a pozostanie w niej Wycombe Wanderers. „Barany” będą walczyły o wykonanie werdyktu dopiero w kolejnym sezonie, a ich sprzymierzeńcem jest czas – niedługo miną terminy pozwalające na ukaranie ich w rozrywkach 2020/21.

Uszczuplenie polskiej kolonii

Gdyby Derby County w przyszłym sezonie grało w League One, to za chwilę z pięciu Polaków w Championship może zostać tylko jeden. Wynika to z faktu, że Przemysław Płacheta awansował do Premier League z Norwich, a szansę na to, poprzez wygranie play-offów, ma również Barnsley Michała Helika. Wtedy polskim rodzynkiem na drugim poziomie rozgrywkowym w Anglii byłby Bartosz Białkowski z Millwall.

Autor: 
Hubert Rybkowski
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama