Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Czy niscy sędziowie piłkarscy są surowsi?

Reklama

ndz., 05/09/2021 - 19:40 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash

Chcielibyście poznać najnowsze informacje o sędziach piłkarskich? Niektórzy badacze rozpoczęli badania nad poziomem ich „surowości” w odniesieniu do ich wzrostu.

Biedni sędziowie. Nie tylko wykonują pracę, za którą zbierają obelgi od kibiców w zależności od tego, jak „postępują” na boisku z ich ulubioną drużyną, lecz także zostali „skatalogowani” naukowo zgodnie z poziomem „rygorystyczności” arbitrażu.

Brytyjscy naukowcy dokonali tego, opierając się na badaniu (opublikowanym w BMC Psychology) na temat zachowania sędziów piłkarskich w odniesieniu do wzrostu i wieku: otóż, osoby niskiego wzrostu miałyby cechować się większą „surowością” niż ich wysocy koledzy.

Badanie skupiło się na 61 sędziach piłkarskich z 4 różnych angielskich lig zawodowych, będących w wieku od 26 do 53 lat i o średnim wzroście wynoszącym 176 cm. Odnosząc wzrost do wymierzanych kar, zauważono, że niżsi sędziowie są z reguły bardziej rygorystyczni - w większym stopniu skłonni pokazać żółtą kartkę.

FAUL! Z drugiej strony liczba fauli i czerwonych kartek była mniej więcej taka sama dla wszystkich arbitrów, różniąc się jednak w zależności od ligi, do której należą (chociaż z większym rygorem w mniejszych ligach). Jednak oprócz niskiego wzrostu sędziów, badanie wykazało, że rygorystyczność jest również kwestią wieku: młodszym, a zatem mniej doświadczonym, łatwiej przychodzi wyciągnięcie z kieszeni siejących postrach kartek sędziowskich. Krótko mówiąc, najbardziej niezdyscyplinowani zawodnicy są obecnie ostrzegani również poprzez naukę.

Autor: 
tłum. Izabella Saniewska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama