Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Kobiety sprzeciwiają się dress-codowi w sporcie

Reklama

czw., 02/25/2021 - 15:37 -- MagdalenaL

 

W bikini czy nie w bikini? Oto jest pytanie. Dyskusja na ten temat pojawiła się na turnieju siatkówki plażowej w Katarze. Powstaje pytanie: dlaczego kobiety, nawet w sporcie, mają przypisany strój, który muszą nosić?

Turniej siatkówki plażowej w Katarze: już przed pierwszym meczem pojawiają się nagłówki na pierwszych stronach gazet: zawodniczki, które biorą udział w tym turnieju po raz pierwszy w historii nie mogą nosić bikini. Tak mówi regulamin.               Duet reprezentujący Niemcy nie zamierza przestrzegać tych zasad, natomiast szwajcarski zespół nie ma z tym problemu, „Wiedząc, że istnieje inna kultura w tym kraju, czujemy się bardziej komfortowo na boisku, gdy potrafimy uszanować panujące zasady”, mówią Tanja Hüberli i Nina Betschart.            

Zakaz został jednak nagle zniesiony. Wiele zamieszania o nic? Temat odhaczony? Co to, to nie. W bikini, czy nie, dlaczego sami sportowcy nie mogą, decydować, co noszą?

Oczywiście, niektóre zasady w sporcie są zdroworozsądkowe i zapewniają bezpieczeństwo sportowców oraz uczciwość konkurencji. Ale poniższe przykłady pokazują, jak tradycyjne, by nie powiedzieć zakurzone i seksistowskie zasady ubierania się panują w świecie sportu.

Boks

Boks kobiecy pojawił się w programie olimpijskim po raz pierwszy na Igrzyskach w Londynie w 2012. W okresie poprzedzającym wydarzenie, prowadzono zagorzałe debaty na temat występu kobiet na ringu w spódniczkach. Odpowiedzialni za to urzędnicy zezwoli ostatecznie na spodnie oraz spódniczki, ale dopiero po protestach zawodniczek. Przykład ten wskazuje na problem: wiele osób nadal uważa, że sport kobiet nie sprzedaje się przez wyniki sportowe, lecz poprzez wygląd.

Łyżwiarstwo figurowe

Spódniczka stała się również problemem w łyżwiarstwie figurowym.                  Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988. Katarina Witt zostaje mistrzynią olimpijską po raz drugi, zachwyciła zarówno widzów jaki i jury. Ale za kulisami nie milkły głosy o jej stroju: niebieska sukienka z dużą ilością brokatu i jeszcze więcej piór, ale w oczach niektórych urzędników zbyt mało tkaniny. Po tych zawodach wprowadzono zmiany w przepisach: kobiety nie mogły już pokazywać pępka, a spódnica musiała całkowicie zakrywać biodra i pośladki.

Zasada ta została uchylona dopiero w sezonie 2005/06. Podczas gdy łyżwiarzy trenuje w legginsach, od 15 lat mogą rywalizować bez spódniczki. Na igrzyskach olimpijskich w 2006 roku Szwajcarka Sarah Meier natychmiast skorzystała z tej zmiany przepisów. Okazało się jednak, że przestarzały modelu podziału ról nie zniknie poprzez zmianę reguł.                        

„Po tym, jak nosiłem body na treningu, sędziowie doradzali mi, żebym nie ubierała ich w zawodach. Może się to nie spodobać i mieć negatywny wpływ na ocenę.” Mejer nie dała się przekonać, było to nie zgodne z jej zasadami. Dziś body zakładają wszystkie łyżwiarki figurowe.                     

           

Tenis

US Open 2018: Alizé Cornet zdejmuje koszulkę, ponieważ przez pomyłkę ubrała ją na odwrót. Francuzka zostaje szybko ostrzeżona przez sędziego. Po fali oburzenia w internecie, tenisiści mają prawo zmieniać koszulki na korcie, a organizatorzy przeprosili Cornet. „Poprawiliśmy przepisy, aby tak sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości”, napisali. „Na szczęście ostrzeżeniu nie towarzyszyła żadna kara ani grzywna.”

Na tym samym turnieju, strój amerykańskiej królowej tenisa Sereny Williams stanowił ważny punkt rozmów. Williams grała w obcisłym kombinezonie. Ponieważ czuje się w nim jak super bohater i dlatego, że jest dla niej zdrowsze, nosić ubrania z funkcją kompresji. Jednakże Bernard Giudicelli, prezes Francuskiej Federacji Tenisowej FFT, mówi: „Myślę czasami, że poszliśmy za daleko” To już nie jest akceptowalne, sport i kort należy szanować. Serena Williams wygrała 23 turnieje wielkoszlemowe i to jest respekt dla sportu i kortu.

 

Autor: 
Tłumaczenie: Grzegorz Januszewski
Polub Plportal.pl:

Reklama