Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Nieoczekiwana zmiana miejsc w kadrze Heynena

Reklama

pt., 05/21/2021 - 21:10 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Flickr

Przed męską reprezentacją Polski w siatkówce wyjątkowo wymagający okres. 28 maja rozpocznie ona zmagania w Rimini w ramach Ligi Narodów, które potrwają niemal do końca czerwca. Niecały miesiąc później podopieczni belgijskiego trenera będą już rywalizować o złoto olimpijskie.

Przygotowania kadry rozpoczęły się już 19 kwietnia, kiedy pierwsi zawodnicy stawili się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Sukcesywnie dołączali do nich gracze, którzy albo musieli dokończyć sezon klubowy (Kubiak, Kurek), albo brali jeszcze udział w europejskich pucharach (siatkarze ZAKSY).

Pierwszy etap selekcji

Na zgrupowaniu trenowało 24 reprezentantów, jednak Belg przy ustalaniu składu na Ligę Narodów musiał odrzucić kilku z nich, tym samym stawiając ich w bardzo trudnej sytuacji w walce o wyjazd na Igrzyska. Wynikało to z warunków rozgrywania włoskiego turnieju, który odbędzie się w tzw. bańce, przez co kadry muszą być nieco szczuplejsze niż zazwyczaj –  cała Polska ekipa może liczyć 25 osób, wliczając w to sztab szkoleniowy i medyczny. W gronie skreślonych znaleźli się Norbert Huber, Marcin Komenda, Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Jakub Popiwczak i Artur Szalpuk.

Jednak w czwartek gruchnęła wieść, iż pierwszy z wymienionych jednak pojedzie do Włoch. Selekcjoner w rozmowie z tvpsport.pl tak tłumaczy swoją decyzję: „Z pewnych względów naszych statystyk (Robert Kaźmierczak – przyp. red.) nie może pojechać. Wyłącznie ta okoliczność spowodowała, że zabierze się z nami dodatkowy gracz. Wybraliśmy Norberta Hubera, bo świetnie się spisywał w ostatnich tygodniach”.

Po tej niespodziewanej roszadzie tak wygląda skład „biało-czerwonych”:

Atakujący: Łukasz Kaczmarek (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartosz Kurek (Toyoda Gosei Trefuerza), Maciej Muzaj (Sir Safety Perugia)

Libero: Damian Wojtaszek (VERVA Warszawa ORLEN Paliwa), Paweł Zatorski (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Przyjmujący: Bartosz Bednorz (Zenit Kazań), Tomasz Fornal (Jastrzębski Węgiel), Michał Kubiak (Panasonic Panthers), Wilfredo Leon (Sir Safety Perugia), Kamil Semeniuk (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Aleksander Śliwka (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów), Marcin Janusz (Trefl Gdańsk), Grzegorz Łomacz (PGE Skra Bełchatów)

Środkowi: Mateusz Bieniek (PGE Skra Bełchatów), Norbert Huber (PGE Skra Bełchatów), Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów), Jakub Kochanowski (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Piotr Nowakowski (VERVA Warszawa ORLEN Paliwa)

Sztab szkoleniowy: Vital Heynen (pierwszy trener), Sebastian Pawlik (asystent trenera), Wojciech Bańbuła (trener przygotowania fizycznego), Elżbieta Poznar (kierowniczka reprezentacji), Paweł Brandt (fizjoterapeuta), Tomasz Pieczko (fizjoterapeuta)

Liga Narodów to tylko wstęp

Na Igrzyska Olimpijskie do Tokio pojedzie zaledwie 12 zawodników, stąd za jakiś czas Heynen znowu będzie musiał wybierać – tym razem nieszczęśliwą siódemkę, która zmagania obejrzy przed telewizorem. Rozgrywany w Rimini turniej będzie zatem ostatnim momentem na pokazanie się selekcjonerowi z dobrej strony i wywalczenie biletu do Japonii. Na szczęście niezależnie od tego, kto ostatecznie pojedzie na tę imprezę, reprezentacja Polski ze względu na ogromny potencjał sportowy oraz ostatnie osiągnięcia będzie wymieniana w ścisłym gronie kandydatów do końcowego triumfu.

Autor: 
Hubert Rybkowski
Źródło: 

tvpsport.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama