Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Sondaż wśród holenderskich piłkarzy: 1/5 doświadcza tabu związanego z dyskusją o uprzedzeniach

Reklama

czw., 08/12/2021 - 15:49 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Sondaż wśród zawodowych holenderskich piłkarzy: jedna piąta doświadcza tabu związanego z dyskusją o uprzedzeniachSondaż wśród zawodowych holenderskich piłkarzy: jedna piąta doświadcza tabu związanego z dyskusją o uprzedzeniach

W piłce nożnej istnieje tabu dotyczące dyskusji na temat uprzedzeń  i stereotypów związanych z kolorem skóry i pochodzeniem – tak twierdzi jedna piąta zawodowych piłkarzy, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Muliera.

Instytut badań sportowych wysłał kwestionariusz do wszystkich 1044 (męskich) graczy w holenderskiej zawodowej piłce nożnej. Około 11 proc. (118) graczy wypełniło ankietę. To tabu czują zwłaszcza piłkarze z imigracyjną przeszłością. Uważają, że ważne jest, aby w zawodowej piłce nożnej było więcej inkluzywności wśród trenerów, menedżerów oraz dyrektorów.

To naprawdę niewiarygodne, że piłkarze tacy jak Seedorf, Davids, Kluivert, Hasselbaink czy Bogarde nigdy nie zagrali w ekstraklasie – powiedział jeden z ankietowanych piłkarzy. Powinno być więcej różnorodności i więcej wyjaśnień, dlaczego rasizm lub pewne zjawiska nie są już możliwe.

Z odpowiedzi wynika również, że czterech na dziesięciu respondentów wskazało, że rasizm i inne formy dyskryminacji występują regularnie w piłce nożnej. 14 proc. piłkarzy musiało radzić sobie z tym problemem na własną rękę. Jedna czwarta stwierdziła, że czasami zdarzały się żarty lub negatywne komentarze na temat koloru skóry, pochodzenia lub religii.

‘14 proc. powinno stać być 0 proc.’

Prawie wszyscy gracze uważają, że należy się tym zająć. Dotyczy to również postaw prezentowanych przez społeczeństwo. Jednocześnie za największe przeszkody w walce z rasizmem uznają negatywne reakcje kibiców, opinię publiczną, a także normy społeczne. Zawodowi piłkarze oceniają podejście federacji piłkarskiej KNVB do zjawiska rasizmu, jako zaledwie dostateczne.

KNVB w reakcji na badania podkreśla, że w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy wprowadzono dwadzieścia „nowych lub zaostrzonych środków” w celu zwalczania dyskryminacji. Granica jest jasna: dyskryminacja i wykluczenie nie będą tolerowane w żadnej formie. Ani przez nas, ani przez nikogo innego, jeśli o nas chodzi. Wspólnie przywróćmy więc te 14 proc. do 0 proc. tak szybko, jak to możliwe – mówi związek piłki nożnej, odnosząc się do odsetka zawodników, którzy doświadczyli rasizmu.

W 2020 roku KNVB przedstawiła trzyletni „plan ataku” przeciwko rasizmowi i dyskryminacji. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy był mecz Den Bosch-Excelsior w listopadzie 2019 roku, w trakcie którego zawodnik Excelsioru Ahmad Mendes Moreira został potraktowany na tle rasowym. Zszedł z boiska zapłakany.

Badanie Instytutu Muliera zostało przeprowadzone w kontekście tzw. Narodowego Porozumienia Sportowego, w ramach którego współpracują ze sobą Ministerstwo Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu, patronat sportowy NOC*NSF oraz gminy. Wyniki sondażu mają pomóc w walce z rasizmem i dyskryminacją w sporcie.

 

Autor: 
Tłum. Agata Furmanek
Polub Plportal.pl:

Reklama