Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Ronaldinho zostaje zwolniony po sześciu miesiącach aresztu w Paragwaju

Reklama

ndz., 11/08/2020 - 16:18 -- MagdalenaL

      Były brazylijski piłkarz został aresztowany w marcu za wjazd do kraju Ameryki Południowej z fałszywym paszportem. Dzięki podjętej w poniedziałek decyzji będzie mógł wrócić do Brazylii.

 

      Był przetrzymywany przez prawie sześć miesięcy poza swoim krajem po nieudanej próbie wjazdu do Paragwaju ze sfałszowanym paszportem. Zawsze zachowując uśmiech i współczucie, które są dla niego charakterystyczne, Ronaldinho Gaúcho otrzymał w ten poniedziałek zielone światło na powrót do Brazylii. Zgodnie z umową podpisaną z paragwajskim wymiarem sprawiedliwości gracz, który wyznaczył trend w Barcelonie oraz jego starszy brat, Roberto de Assis Moreira, oskarżony o współpracę przy fałszowaniu dokumentów, muszą zapłacić grzywnę w wysokości 200 tys. dolarów w zamian za zawieszenie procedury.

       Podczas przesłuchania w Pałacu Sprawiedliwości Asunción, w którym uczestniczyli przedstawiciele konsulatu Brazylii w Paragwaju, sędzia Gustavo Amarilla Arnica podpisał porozumienie zaproponowane przez miejscowe ministerstwo publiczne. Zawieszono proces przeciwko Ronaldinho, ponieważ władze doszły do wniosku, że nie istnieją inne przestępstwa związane z dwoma braćmi. Nosząc maskę na twarzy z powodu restrykcyjnych środków związanych z pandemią koronawirusa, gwiazda futbolu wstała i pozdrowiła prokuratorów. Po zapłaceniu grzywny, która będzie miała formę darowizn na rzecz organizacji charytatywnych w Paragwaju, były gracz będzie wolny od zobowiązań prawnych. Musi oczywiście powiadomić władze o wszelkich zmianach adresu stałego w Brazylii lub numeru telefonu WhatsApp, na który przyjdą ewentualne powiadomienia sądowe.

       Assis z kolei, oskarżony o dostarczenie zdjęć do przygotowania sfałszowanych paszportów, oprócz grzywny będzie musiał stawiać się przed brazylijskim sądem co cztery miesiące przez najbliższe dwa lata. Jeśli nie zastosuje się do sankcji, umowa może zostać anulowana.

       Na początku kwietnia bracia zapłacili już 1,6 miliona dolarów (8,5 miliona reali) jako kaucję, aby wydostać się z więzienia, w którym byli przetrzymywani przez ponad miesiąc. W zamian przyznano im prawo do aresztu domowego, który odbywali w luksusowym hotelu w stolicy Paragwaju. Kara zostanie odliczona od tej kwoty, a reszta zostanie zwrócona po zatwierdzeniu umowy.

       Ze zniszczonym przez skandal wizerunkiem Ronaldinho obchodził w więzieniu swoje 40 urodziny. Przejście gracza na emeryturę naznaczone było wystąpieniami zarówno folklorystycznymi, jak i niezwykłymi. Zaczął uczestniczyć w świątecznych grach, takich jak turnieje futsalowe w Indiach. Występował też w najróżniejszych typach wydarzeń reklamowych, od reality show w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po film z Mikiem Tysonem.

     Ronaldinho i jego brat zostali aresztowani 5 marca wraz z brazylijskim biznesmenem Wilmondesem Sousą Lirą, oskarżonym o dostarczenie im fałszywych paszportów. Przed aresztowaniem były gracz został uznany za znakomitego obywatela Asunción. Podpisał kontrakt marketingowy z kasynem należącym do biznesmena Nelsona Belottiego, opisanego przez Operację Lava Jato jako rzekomego pośrednika za 24 miliony reali w podejrzanych ruchach na rzecz prania brudnych pieniędzy.

     W 2015 roku Ronaldinho i jego brat zostali skazani na grzywnę w wysokości 8,5 miliona reali za nielegalną budowę na obszarach chronionych. Ponieważ nie dokonali płatności, brazylijskie sądy zajęły jego paszporty pod koniec 2018 roku, co naruszyło harmonogram zobowiązań byłego gracza za granicą. Brak możliwości podróżowania nie przeszkodził Ronaldinho w zostaniu nazwanym ambasadorem ds. Promocji    turystyki przez rząd Jaira Bolsonaro we wrześniu ubiegłego roku.

      W 2019 roku ministerstwo publiczne Rio Grande do Sul osiągnęło porozumienie z braćmi, aby uregulować karę środowiskową i zwrócić im paszporty. Do tego czasu próbowali oni odzyskać dokumenty w drodze odwołań do Federalnego Sądu Najwyższego (STF), ale nie udało im się cofnąć decyzji sądu w Rio Grande do Sul. Po wyroku w Paragwaju Ronaldinho może nie tylko wrócić do Brazylii, ale także wznowić podróżowanie i uczestniczenie w wydarzeniach na całym świecie.

Autor: 
Tłum. Daria Matuszak
Polub Plportal.pl:

Reklama