Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Ministerstwo Zdrowia daje zielone światło – testy dla piłkarzy od 4 maja

Reklama

ndz., 05/03/2020 - 20:49 -- koscielniakk

Po potwierdzeniu przez Ministerstwo Zdrowia i Najwyższą Radę ds. Sportu możliwości wykonywania piłkarzom testów na Covid-19, 42 drużyny piłkarskie z Primera i Segunda Divisón rozpoczną indywidualne treningi w przyszłym tygodniu. 23 kwietnia Ministerstwo Zdrowia wydały zgodę na wykonywanie testów, jednak później się wycofało. Finalnie zatwierdziło wczoraj protokół LaLigi, która już poinformowała kluby, że w przyszłym tygodniu, w środę lub czwartek, testy mogą zostać przeprowadzone.

Wczoraj Krajowa Rada Sportu wyjaśniła, że kluby będą mogły wykonywać testy zgodnie z zarządzeniem ministra nr 344, które ogranicza wykonywanie testów do „przypadków, w których istnieje zalecenie lekarza i które zgodne są z kryteriami określonymi przez organy odpowiedzialne za zdrowie publiczne”. Oznacza to, że lekarz drużyny będzie miał możliwość przeprowadzenia testów bez konieczności wystąpienia objawów u piłkarzy. Niekoniecznie też musieli być oni narażeni na kontakt z wirusem w jakimkolwiek momencie. W praktyce wszyscy piłkarze Primera i Segunda División zostaną poddani testom. „Nie mogło być inaczej” – powiedział wczoraj dziennikarzom El Mundo ważny przedstawiciel jednego z dużych klubów.

 

Kluby rozpoczną wykonywanie testów w przyszłym tygodniu. Po 48 godzinach piłkarze otrzymają wynik i będą mogli wrócić do treningów po ponad miesiącu izolacji. Testy zostaną zrealizowane przez prywatne laboratorium w obiektach klubów Primera i Segunda División. Niektóre kluby umożliwią to nawet codziennie. Po otrzymaniu wyniku negatywnego, ćwiczenia będą mogły odbywać się tylko indywidualnie. Przypomniał o tym wczoraj minister zdrowia Salvador Illa.

 

Powrót do treningów jest zwycięstwem dla LaLigi pod względem ekonomicznym i wizerunkowym po odwołaniu rozgrywek w takich krajach jak Francja czy Holandia i w obliczu nadal występujących w Niemczech wątpliwościach. Za tydzień podjęta zostanie decyzja czy Bundesliga podąży tą ścieżką, czy rozgrywki też zostaną odwołane. Jest to również wygrana rządu, który zachowuje ostrożność, ale widzi też w powrocie futbolu odrobinę normalności w tej trudnej sytuacji. „Dotyka nas bardzo dynamiczny kryzys i jego dalsza ewolucja lub zakończenie zależy od rozwoju pandemii” - brzmi komunikat Krajowej Rady Sportu.

 

Mimo wszystko kluby zapatrują się pozytywnie na pierwszy etap powrotu do treningów. Na początek stworzono harmonogramy i podzielono boiska. Każde w miarę możliwości. Z reguły na każdym boisku będzie trenować dwóch piłkarzy, którzy po zakończeniu treningu udadzą się prosto do domu. Nie będą więc dzielić ani szatni, ani stołówki z innymi.

Autor: 
Abraham P. Romero/Tłum. Anna Roman
Źródło: 

El Mundo

Polub Plportal.pl:

Reklama