Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Lionel Messi i Alexia Putellas laureatami Złotej Piłki

Reklama

pt., 12/03/2021 - 19:26 -- MagdalenaL

Lionel Messi i Alexia Putellas (Źródło: Twitter/AP).

W poniedziałek Lionel Messi zdobył Złotą Piłkę po raz siódmy w karierze, przedłużając tym samym swój rekord, podczas gdy Alexia Putellas została trzecią w historii laureatką nagrody.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę tu być, że mogę walczyć o kolejne trofea”, powiedział Messi. „Nie wiem, ile lat [kariery] mi zostało, jednak mam nadzieję na wiele więcej. Chciałbym podziękować wszystkim moim (byłym) kolegom z Barcelony oraz z reprezentacji Argentyny”.

Messi ukończył plebiscyt z 613 punktami, wyprzedzając napastnika Bayernu Monachium oraz reprezentacji Polski, Roberta Lewandowskiego, który otrzymał 580 punktów. Messi zgromadził w sumie dwie Złote Piłki więcej niż jego wieloletni rywal Cristiano Ronaldo, który znalazł się na szóstym miejscu w plebiscycie.

Zwycięstwo może zawdzięczać kapitalnemu finałowi sezonu z Barceloną oraz pierwszemu międzynarodowemu trofeum wywalczonemu w lipcu z reprezentacją Argentyny.

Przyznawana przez magazyn „France Football” Złota Piłka jest wręczana zawodnikom corocznie od 1956 roku,  pierwszym zwycięzcą został Stanley Matthews.

Tymczasem Putellas została trzecią zwyciężczynią plebiscytu wśród kobiet za fantastyczny sezon z Barceloną oraz reprezentacją Hiszpanii. Pomogła Barcelonie zdobyć tzw. potrójną koronę oraz zdobyła 26 bramek w 42 meczach łącznie. Pomocniczka trafiła do siatki w finale Ligi Mistrzów przeciwko Chelsea, zaś w sierpniu została ogłoszona zawodniczką roku według UEFA.

„Jestem bardzo wzruszona, to zupełnie wyjątkowa chwila”, powiedziała na ceremonii w Paryżu. „Chciałabym zacząć od podziękowania wszystkim koleżankom z zespołu, w szczególności tym obecnym (z Barcelony). Według mnie,  jest to sukces całej drużyny.”

Jedynymi laureatkami nagrody z poprzednich lat są norweska snajperka Ada Hegeberg, która zwyciężyła w 2018 roku oraz amerykańska napastniczka Megan Rapinoe, triumfująca w 2019 roku.

Plebiscyt w obu kategoriach w 2020 roku został odwołany z powodu pandemii COVID-19.

Wśród innych nagród jest także Trofeum Kopy, przyznawane dla najlepszego zawodnika do 21 lat, otrzymał je 19-letni Pedri, grający dla Barcelony oraz reprezentacji Hiszpanii.

Gianluigi Donnarumma, który pomógł Włochom zwyciężyć Mistrzostwa Europy, odebrał Trofeum Jaszyna dla najlepszego bramkarza.

Autor: 
Tłumacz: Marcin Lejza
Polub Plportal.pl:

Reklama