Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Lieke Martens w czołowej trójce w wyborze Europejskiej Piłkarki Roku

pt., 08/20/2021 - 18:29 -- MagdalenaL

Lieke Martens ma szansę zostać okrzyknięta Europejską Piłkarką Roku. Napastniczka FC Barcelony została, tak samo jak jej koleżanki z zespołu, Jenni Hermoso i Alexia Putellas, nominowana do tej prestiżowej nagrody UEF-y.

Dwudziestoośmioletnia Martens była dla Barcelony w zeszłym sezonie na wagę złota — piłkarka zdobyła dwadzieścia goli oraz miała szesnaście asyst — a ponadto zdobyła razem z Katalonkami tytuł mistrzyń kraju oraz wygrała w Lidze Mistrzów. Pochodząca z Limburgii dziewczyna trafiła do siatki przeciwnika cztery razy podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio na rzecz Pomarańczowych Kobiet [nid. Oranjevrouwen — krajowa holenderska reprezentacja kobiet w piłce nożnej - przyp. tłum.], które w ćwierćfinałach zostały pokonane przez Amerykanki.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Martens jest nominowana. Nagrodę wygrała już w sezonie 2016/2017, kiedy to z Pomarańczowymi zdobyła we własnym kraju tytuł Mistrzyń Europy. Jeśli uda się jej po raz kolejny uzyskać tytuł Europejskiej Piłkarki Roku, to wraz z Pernille Harder będzie rekordzistką w tej kategorii.

Vivianne Miedema nie otrzymała wystarczającej ilości punktów od jury, które składa się z trenerów i klubów, które brały udział w ósmych finałach Kobiecej Ligi Mistrzów, a także dwudziestu dziennikarzy. Skrzydłowa Arsenalu skończyła na 4 miejscu z 32 punktami.

Sarina Wiegman, która podczas Igrzysk po raz ostatni wystąpiła jako trenerka narodowej kadry Pomarańczowych, nie została nominowana w wyborach na Trenera Roku w piłce nożnej kobiet. Lluís Cortés (FC Barcelona), Peter Gerhardsson (szwedzka jedenastka) oraz Emma Hayes (Chelsea) otrzymali najwięcej punktów od jury. Wiegman skończyła jako ósma.

Messi, Ronaldo i Lewandowski spadają z piedestału

Jeśli chodzi o męski futbol, tytuł Europejskiego Piłkarza Roku mogą uzyskać Kevin De Bruyne (Manchester City) oraz gracze z Chelsea, N’Golo Kanté oraz Jorginho. Wybrani zostali jedynie gracze, którzy brali udział w finale Ligi Mistrzów, w którym Chelsea wygrała 1-0 dzięki bramce Kaia Havertza.

Lionel Messi i Christiano Ronaldo nie otrzymali wystarczająco dużej liczby punktów od jury. Tak samo sprawa wyglądała z Robertem Lewandowskim, czyli być może najbardziej rzucającym się w oczy nieobecnym. Polak zdobył w ubiegłym sezonie jedynie 48 bramek w 40 meczach Bayernu, przy czym w poprzednim sezonie wygrał wraz ze swoim klubem tytuł Mistrzów Świata oraz mistrza kraju.

W wyborach na Trenera Roku nominowani zostali Josep Guardiola (Manchester City), Roberto Mancini (Włochy) oraz Thomas Tuchel (Chelsea). Guardiola poprowadził City do tytułu mistrzów kraju, Pucharu Ligi Angielskiej oraz finalistów Ligi Mistrzów. Pod przywództwem Manciniego Włosi zdobyli tytuł Mistrzów Europy, a pod okiem Tuchela Chelsea wygrała Ligę Mistrzów.

W kategorii męskiej jury składało się z 24 trenerów kadr narodowych EURO, 80 trenerów klubów, które brały udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, a także 55 dziennikarzy. Wszyscy zwycięzcy i zwyciężczynie zostaną ogłoszeni i ogłoszone podczas losowania do fazy grupowej Ligi Mistrzów, czyli w czwartek 26 sierpnia.

NU.nl, Tłum.: Julia Lewandowska