Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Euro 2020: Nowe koszulki Ukraińców dolewają oliwy do ognia w sporze o Krym z Rosjanami

Reklama

pon., 06/14/2021 - 07:12 -- MagdalenaL

Reprezentantka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych opisuje logo na koszulce jako „niewyobrażalną wolność artystyczną”.

Nowy ukraiński strój na Euro 2020 wzbudził gniew w Rosji, przez to, że mapa kraju zawierała w sobie Krym. Rosja zaanektowała od Ukrainy półwysep Krymski w 2014 roku i uważa go za część swojego terytorium. Mimo to, w międzynarodowych oczach Krym pozostaje częścią Ukrainy. Dmitry Svishchev powiedział, że logo na koszulce jest „prowokacją polityczną”.

Front żółtej koszulki ukazuje granice Ukrainy, obejmujące Krym oraz Doniecką i Ługańską republikę ludową - porosyjskie regiony kontrolowane przez separatystów. W promocyjnym wideo część granic zostaje również podświetlona.

Slogan znajdujący się na górnej części pleców głosi „Chwała Ukrainie!” - to patriotyczny okrzyk, używany przez demonstrantów, którzy obalili sympatyzującego z Moskwą prezydenta Victora Yanukovycha w 2014 roku. Na metce znajduje się napis „Chwała bohaterom!” Oba zdania są używane również jako oficjalne ukraińskie powitanie wojskowe.

Reprezentantka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zakharova powiedziała rosyjskiej agencji dziennikarskiej, że logo na koszulce jest „niewyobrażalną wolnością artystyczną”.

 

Autor: 
: Sky News; tłum. Martyna Sidoruk
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama