Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Co dalej z el. do europejskich pucharów?

Reklama

pon., 05/11/2020 - 13:37 -- moderator2

Foto: Fabrice Coffrini / AFP UEFA

 

W dalszym ciągu nie wiadomo, co z tegoroczną edycją Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a już teraz trwają dyskusję, jak rozwiązać kwestię kolejnych zmagań. Jak poinformował "The Times" UEFA rozważa znaczące ograniczenie, a nawet całkowite anulowaniu eliminacji do tych rozgrywek. To niepokojące wieści dla polskich klubów.

Jak dowiedzieli się brytyjscy dziennikarze europejska centrala rozważa kilka wariantów. Pierwszy, najmniej restrykcyjny, mówiłby o ograniczeniu poszczególnych rund eliminacyjnych do jednego spotkania, rozgrywanego na neutralnym gruncie. Ten wariant budzi najmniej kontrowersji, bowiem nie wyklucza drużyn z żadnego kraju.

Drugi z kolei mówi o tym, że o miejsce w Lidze Mistrzów powalczą tylko mistrzowie 12 nacji, które nie mają zagwarantowanego udziału w tych prestiżowych rozgrywkach. Byłoby to bardzo złe rozwiązanie dla naszych klubów, bo o sześć miejsc rywalizowaliby piłkarze z krajów zajmujących w rankingu UEFA miejsca 11-22. Polska plasuje się w nim na 25. pozycji i mistrz naszego kraju nie mógłby walczyć o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów.
 

Zdaniem dziennikarzy "The Times" dla zespół z państw niżej notowanych, w tym dla nas, przewidywane są rekompensaty finansowe, zastępujące możliwość boiskowej rywalizacji. Rozważa się także całkowitą rezygnację z eliminacji i przyznania miejsc w fazie grupowej Ligi Mistrzów na podstawie wspomnianego rankingu.

Nie wiadomo również, co zrobić z Ligą Europy, bo tam nie dość, że tylko 17 z 48 uczestników ma pewny udział bez kwalifikacji, to jeszcze nie do końca wiadomo co w takim wypadku z klubami, które "nie załapały się" do Ligi Mistrzów. "The Times" sugeruje, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się po prostu ograniczenie eliminacji do jednego spotkania. Byłby to optymalny wariant z naszej perspektywy, bo inaczej może się okazać, że europejskie puchary przejdą nam koło nosa zupełnie bez gry.

Autor: 
Redakcja Onet.pl
Źródło: 

Onet.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama