Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

UEFA zadowolona z pracy sędziów na EURO

Reklama

śr., 07/14/2021 - 19:04 -- MagdalenaL

zdjęcie: pxfuel.com

Europejska federacja piłki nożnej opublikowała dziś raport dotyczący sędziowania na ostatnich mistrzostwach. Wynika z niego, że przeważająca większość podjętych decyzji była słuszna, a VAR interweniował ze stuprocentową skutecznością.

Według raportu aż 93,5% werdyktów sędziów uznano za prawidłowe, podobnie jak wszystkie 18 wideoweryfikacji. 10 z nich to były bezpośrednie poprawki, natomiast przy 8 sytuację sprawdzano na monitorze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

,,Euro okazało się całkowitym sukcesem. Wszyscy sędziowie podczas całego turnieju mieli świetne występy, bardzo dobrze wspierali ich asystenci wideo. Jesteśmy bardzo zadowoleni” - powiedział Roberto Rosetti, szef sędziów UEFA. ,,Oczywiście jedna lub druga rzecz mogła pójść lepiej. Omówiliśmy kilka sytuacji wewnętrznie. Ale nie ma wątpliwości, że w mistrzostwach Europy mieliśmy więcej sprawiedliwości” - dodał były arbiter międzynarodowy.

Słuszny karny za faul na Sterlingu

Włoch odniósł się także do najbardziej kontrowersyjnego momentu mistrzostw, czyli rzutu karnego z meczu półfinałowego między Anglią a Danią. Niestety zamiast przyznania się do błędu, można było usłyszeć, iż wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, gdyż był kontakt między skrzydłowym Manchesteru City a Joakimem Maehle. Z tego powodu brak interwencji ze strony VAR-u był prawidłowy, gdyż ocena sytuacji pozostawała wyłącznie w gestii arbitra głównego. Przykre że Rosetti postanowił iść w zaparte i pośrednio bronić złej decyzji, zamiast po prostu przeprosić za pomyłkę. Czasu, a co za tym idzie decyzji Danny'ego Makkelie'ego, nie da się cofnąć, a posypanie głowy popiołem było jedynym słusznym wyjściem.

Przykładów błędów sędziowskich można by znaleźć nieco więcej, choć na szczęście nie miały one takiego wpływu na przebieg turnieju jak sytuacja ze Sterlingiem. Poza tym rozjemcy nie zawsze potrafili zapanować nad wydarzeniami na murawie, co mogło skończyć się tragicznie – tu przede wszystkim kamyczek do ogródka Felixa Brycha, zwłaszcza za mecz Belgii z Portugalią.

W trakcie 51 meczów arbitrzy odgwizdali 1113 fauli, o 177 mniej niż w mistrzostwach Europy z 2016. Pokazali 98 żółtych kartek (31 mniej niż pięć lat temu) i sześć czerwonych (o trzy więcej). Liczba rzutów karnych wzrosła z 12 do 17, z czego sześć podyktowano po interwencji sędziów VAR.

Autor: 
Hubert Rybkowski
Źródło: 

polsatsport.pl

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama