Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Świętowanie mistrzostwa Europy stało się kwestią sporną

Reklama

wt., 07/20/2021 - 10:23 -- MagdalenaL

zdjęcie: Wikimedia Commons

Policja początkowo nie zezwoliła na świętowanie zwycięstwa przez włoską reprezentację w odkrytym autobusie jeżdżącym ulicami Rzymu. Wszystko zmieniły „negocjacje” Bonucciego.

Sprawa odkrytego autobusu, w którym na ulicach Rzymu drużyna narodowa wraz z fanami świętowała zwycięstwo w Euro 2020, staje się prawdziwą kwestią sporną. Na początku Komenda Główna Policji wyraziła wątpliwości, ale ostatecznie parada dostała zielone światło i trasa rozpoczęła się w Palazzo Chigi. Stało się to przyczynkiem do dyskusji dotyczących troski o zdrowie publiczne.

Mistrzowie Starego Kontynentu zostali przyjęci najpierw na Kwirynale przez prezydenta Włoch Sergio Matarellę, a następnie w Palazzo Chigi przez premiera Mario Draghiego. Na koniec uroczystości kamery stacji Rai uchwyciły odkryty autobus wjeżdżający na plac, zaskakując wszystkich, ponieważ wiadomo było, iż przejazd pojazdem, opatrzonym napisem „Mistrzowie Europy”, został odwołany ze względu na ryzyko zakażenia się koronawirusem. Jednak policja, na prośbę piłkarzy reprezentowanych przez Leonardo Bonucciego, wydała taką zgodę. I tak, wśród tłumu ludzi, zawodnicy ,,Squadra Azzura" paradowali na pokładzie autobusu.

Sam Bonucci wyjaśnił później dziennikarzom, co się wydarzyło, „Negocjacje okazały się skuteczne, bardzo chieliśmy świętować wspólnie z kibicami. Byliśmy im to winni, bo nie wiadomo, czy bez ich wsparcia zaszlibyśmy tak daleko."

Trzeba jednak zaznaczyć, że zgromadzenia odbywałyby się tak czy inaczej, nawet bez parady, co było widać już podczas przejazdu reprezentacji Włoch między hotelem, Kwirynałem i Palazzo Chigi. Z drugiej strony oczywistym jest, że wydanie zgody na takie wydarzenie tylko zachęciło ludzi do zgromadzenia się, aby świętować triumf. Z tego powodu zdjęcia włoskich kibiców wywołały natychmiastową reakcję Marii van Kerkhove, dyrektorki technicznej WHO ds. kryzysu Covid-19, która napisała na Twitterze: „Czy mam się cieszyć z tego, że na moich oczach dokonują się zakażenia? Pandemia nie robi sobie dziś przerwy. Wariant Delta atakuje osoby niezaszczepione, w zatłoczonych miejscach, bez masek, krzyczących, wrzeszczących, czy śpiewających. Druzgocące”.

Autor: 
Alessandra Losito, tłum. Blanka Grzelak
Źródło: 

theitaliantimes.it

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama