Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Nowy prezes PZPN - Paulo Sousa ma dziś komfort spokojnej pracy

Reklama

pt., 08/20/2021 - 01:53 -- MagdalenaL

To był niesamowicie ważny dzień dla przyszłości polskiej piłki nożnej. W ostatnich dniach Paulo Sousa podał powołania do kadry na kolejne, niezwykle ważne mecze reprezentacji, a krótko po tym wybrano nowego prezesa PZPN, został nim Cezary Kulesza, czyli osoba znana jako długoletni prezes Jagielloni Białystok.

Był faworytem mediów

Od ostatnich dni mówiło się, że Cezary Kulesza jest faworytem do objęcia tej posady i zastąpienia na niej Zbigniewa Bońka, jego kontrkandydatem był Marek Koźmiński. To o czym było głośno od ostatniego czasu sprawdziło się dzisiaj. Kulesza podczas dzisiejszego głosowania zdobył aż 92 głosy, natomiast jego rywal zaledwie 23. Co możemy powiedzieć o kimś, kto przez najbliższe lata będzie sterował piłką w Polsce? Przede wszystkim należy powiedzieć o wielkich przedsiębiorczych umiejętnościach Kuleszy, znany jest z inwestycji w branży hotelarskiej czy developerskiej, a do tego pełnił funkcję prezesa klubu ekstraklasy – Jagielloni Białystok, jednak to z czego chyba jest najmocniej rozpoznawalny to branża Disco Polo, ponieważ świeżo upieczony prezes PZPN założył niegdyś firmę Green Star, która reprezentuję takich tuzów tego gatunku jak zespoły: Boys, Akcent czy samego Zenka Martyniuka. Co interesujące, samym piłkarzem wielkim nigdy nie był, nie dał się zapamiętać jak choćby Boniek czy Lato jako legenda polskiej piłki, a nawet jako ktoś, kto mógł stanowić ważniejsze role w reprezentacji.

Co nowy prezes miał do powiedzenia?

W wywiadzie udzielonym dla „Przeglądu Sportowego” mogliśmy nieco lepiej poznać pomysły nowego prezesa. Na pytanie o to kiedy się spotka z Paulo Sousą odpowiada:

„Jak najszybciej. To pierwsza rzecz do zrealizowania w roli prezesa. Muszę uspokoić jego ewentualne obawy wobec nieprawdziwych informacji w temacie „poszukiwania” jego następcy, a także o moich relacjach z nim. Nie wiem, skąd opinie o mojej niechęci do selekcjonera. By właściwie wykonywać swoją pracę, musi mieć zapewniony spokój. A przed nami trzy, bez słowa przesady, kluczowe spotkania w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw świata. Jeszcze jedno wyjaśnienie – Paulo Sousa ma zapis w kontrakcie, iż jeśli awansuje do mistrzostw świata umowa z automatu zostaje przedłużona o rok. A w takiej sytuacji nie ma mowy o zwolnieniu szkoleniowca. Jeżeli wskazany cel osiągnie, z jakiego powodu miałbym go odwołać? Przyjdzie następca, przegra dwa spotkania i co? Znowu zmiana?”

Zapytany o problemy szkoleniowe w polskiej piłce odpowiada:

„Doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Ja i moi ludzie sondowaliśmy wiele osób względem pracy w PZPN w zakresie szkolenia. Wychodziło na to, że wielu o tym mówi, ale udźwignięciem odpowiedzialności większość nie była zainteresowana”.

Jak więc widać Cezary Kulesza podchodzi do kluczowych spraw, jak reprezentacja narodowa oraz szkolenie młodzieży, z dość dużym dystansem i raczej nie zapowiada szybkiej i gwałtownej zmiany w tych aspektach, wielu ekspertów wskazywało to za możliwie, gdy nieprzychylnie się wypowiadali o jego kandydaturze.

Autor: 
Mateusz Ryba
Źródło: 

Onet.pl, businessinsider.com.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama