Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

LaLiga. Atletico Madryt mistrzem Hiszpanii!

pon., 05/31/2021 - 23:14 -- MagdalenaL

Atletico Madryt zdobyło mistrzostwo Hiszpanii, pokonując na wyjeździe ekipę Realu Valladolid 1:2. Los Colchoneros do ostatniej kolejki rywalizowali z drugą stołeczną drużyną. Real Madryt pomimo zwycięstwa nad Villarrealem nie wywalczył kolejnego tytułu mistrzowskiego.

Duopol FC Barcelony oraz Realu Madryt został w końcu przełamany. Po raz pierwszy od siedmiu lat swój tytuł mistrzowski zdobyła druga drużyna ze stolicy Hiszpanii. Atletico od samego początku ligowej kampanii prezentował bardzo dobry poziom i nie dało się wyprzedzić rywali aż do samego końca, chociaż w ciągu ostatnich kilku kolejek ich przewaga mocno stopniała. Los Colchoneros prowadzeni przez Diego Simeone dopięli jednak swego, a trofeum mistrzowskie trafiło do klubowej gabloty na Wanda Metropolitano.

Podopieczni argentyńskiego szkoleniowca nie mogli być jednak niczego pewni aż do ostatnich chwil sezonu. Zaistniała tutaj bardzo podobna sytuacja co we francuskiej Ligue 1. O zdobyciu tytułu mistrzowskiego musiała przesądzić ostatnia kolejka. Atletico potrzebowało choćby remisu, jednak nie mogli sobie pozwolić na porażkę. Znajdujący się tuż za ich plecami Real Madryt musiał swoje spotkanie wygrać, aby zachować jakiekolwiek szanse na końcowy triumf. Wiemy jednak dobrze, że w ostatnich kolejkach hiszpańskiej LaLigi zespoły wcale nie wprawiały fanów w osłupienie. Tak samo było i tym razem. Zarówno Real jak i Atletico rozpoczęły swoje spotkania od straconych bramek. Na Estadio Jose Zorrilla w Valladolid, Oscar Plano w 18. Minucie pokonał Jana Oblaka. Lider hiszpańskiej ekstraklasy na odpowiedź zebrał się dopiero w drugiej połowie, a konkretnie w 57. Minucie, kiedy to do siatki trafił Angel Correa i wyrównał stan meczu. O zwycięstwie Los Colchoneros przesądził nie kto inny jak Luis Suarez, który w 67. Minucie zdobył, jak się później okazało, zwycięską bramkę. Na stadionie im. Alfredo di Stefano, defensywa Królewskich także nie popisała się w początkowych chwilach spotkania, ponieważ już w 20. Minucie Thibaut Courtois musiał wyciągać piłkę z siatki. Autorem trafienia dla Żółtej Łodzi Podwodnej został zaledwie 18-letni Yeremi Pino. Dopiero jedne z ostatnich akcji tego meczu zadecydowały o końcowym wyniku, ponieważ w 87. Oraz 92. Minucie bramki dla Realu zdobyli odpowiednio Karim Benzema i Luka Modric. Jak się niedługo później okazało, nie miało to żadnego znaczenia. Z drugiej jednak strony cóż by to była za historia, w której Atletico ulega przedostatniej drużynie w ligowej tabeli, a Real za sprawą dwóch goli w końcówce pieczętuje zdobycie tytułu mistrzowskiego. To jednak sprawa z kategorii „co by było, gdyby”, a co było, wszyscy widzieliśmy.

W Lidze Mistrzów zagrają naturalnie Atletico oraz Real. Trzecim zespołem, który dołączy, będzie Barcelona, natomiast Sevilla zagra w kwalifikacjach. W Lidze Europy zobaczymy Real Sociedad oraz Betis, a tegoroczny finalista tych rozgrywek – Villarreal, zagra w Lidze Konferencyjnej UEFA. Z LaLigą pożegnały się zespoły Huesci, Valladolid oraz Eibar. Najlepszym strzelcem został wciąż rewelacyjny Lionel Messi, który aż 30-krotnie pokonywał bramkarzy rywali.