Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Kardiolog wątpi w dalszą karierę Eriksena, Duńczyk jest jednak optymistyczny: „Powrócę”

Reklama

ndz., 06/13/2021 - 23:44 -- MagdalenaL

Duński piłkarz Christian Eriksen nie miał nigdy wcześniej problemów z sercem, kiedy reprezentował Tottenham Hotspur. „Coroczne testy w klubie Premier League były »całkowicie normalne«” – twierdzi jego ówczesny brytyjski kardiolog. Lekarz wątpi jednak, czy Eriksen może ponownie grać w piłkę na najwyższym poziomie. Ale sam Duńczyk dał już znać kolegom z drużyny, że radzi sobie dobrze i że ma nadzieję na szybki powrót.

29-letni piłkarz stracił przytomność w 42. minucie meczu, gdy biegł lewą linią boczną po rzucie z autu z Danii. Mężczyzna był reanimowany, a następnie zabrano go do szpitala. Jego stan jest stabilny i można się z nim porozumieć.

Doktor Sanjay Sharma z St. George’s University w Londynie powiedział, że od 2013 roku nie stwierdzono u Eriksena żadnych budzących niepokój wyników testów. Jednak na chwilę pojawiły się u niego wątpliwości, gdy zobaczył, jak mężczyzna pada nieprzytomny na murawę. „Pomyślałem: »O mój Boże! Czyżbyśmy coś przeoczyli?«, ale przyjrzałem się wynikom wszystkich testów i wszystko wyglądało idealnie” – powiedział Sharma brytyjskiej agencji prasowej PA Media.

„Od dnia, w którym klub podpisał z nim umowę, moim zadaniem było prześwietlanie go i przeprowadzanie corocznych testów. Do 2019 roku jego wyniki były całkowicie w porządku, bez żadnej wyraźnej wady serca. Mogę za to poręczyć, ponieważ sam przeprowadzałem te testy”.

 

Dobry znak

Zdaniem Sharmy przyczyn może być wiele, włączając w to wysoką temperaturę lub niewykrytą wcześniej przypadłość. To, że Eriksen w szpitalu był przytomny, nazywa „bardzo dobrym znakiem”. Pomimo tych pozytywnych wieści, kardiolog spogląda ponuro na przyszłość duńskiego piłkarza.

„Udało im się go przywrócić do życia” – mówi Sharma. „Ale pozostaje pytanie, co się stało i dlaczego. Wyniki tego mężczyzny były do 2019 roku w normie, więc jak można wyjaśnić zatrzymanie akcji serca? Fakt, że jest stabilny i przytomny, sprawia, że perspektywy wyglądają obiecująco. Ale nie wiem, czy jeszcze kiedykolwiek zagra w piłkę”.

Incydent z Eriksenem przywodzi na myśl piłkarza Ajaxu Abdelhaka Nouriego, który latem 2017 roku, podczas meczu treningowego w Austrii, upadł nagle po zatrzymaniu akcji serca. Młody, utalentowany piłkarz leżał przez długi czas na boisku i reanimowano go o wiele za późno. W rezultacie doznał trwałego uszkodzenia mózgu i już nigdy nie będzie mógł grać w piłkę nożną.

Sharma przewodniczy również grupie ekspertów w sprawach kardiologicznych w ramach Angielskiego Związku Piłki Nożnej FA. W Wielkiej Brytanii zasady obowiązujące w takich sytuacjach są dosyć surowe. „Może to zabrzmieć dosadnie, ale Eriksen zmarł na kilka minut. Czy lekarze będą ryzykować i pozwolą mu ponownie umrzeć? Odpowiedź brzmi: nie” – mówi stanowczo Sharma.

 

Koniec kariery

Lekarz zastanawia się, czy Eriksen powinien podejmować to ryzyko. „Dobra wiadomość jest taka, że będzie żył. Ale tą złą jest to, że najprawdopodobniej jest to koniec jego kariery. W Wielkiej Brytanii nie mógłby już więcej grać. Jesteśmy pod tym względem niezwykle surowi”.

Sam Eriksen po raz kolejny optymistycznie zameldował się w grupowej aplikacji swojego obecnego klubu, Internazionale, będącego mistrzem Włoch. „Jest z nim o wiele lepiej” – mówi szef klubu Giuseppe Marotta przed kamerami Sky Sport. „Uspokoił zespół i powiedział, że niedługo powróci”.

Również duński związek piłkarski DBU opublikował dziś rano na Twitterze pozytywną wieść, że mężczyzna jest przytomny i że witał swoich kolegów z drużyny. „Jego stan jest stabilny i mężczyzna pozostanie w szpitalu w celu dalszych badań”.

Autor: 
tłum. Agata Furmanek
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama