Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Argentyna kontra Brazylia w finale Copa America

Reklama

czw., 07/08/2021 - 17:10 -- MagdalenaL

zdjęcie: Wikimedia Commons

Wielki hit w finale mistrzostw Ameryki Południowej. Zmierzą się ze sobą dwie futbolowe potęgi, a naprzeciwko siebie staną dwaj międzynarodowi gwiazdorzy – Leo Messi oraz Neymar.

Tegoroczny turniej został mocno poturbowany przez pandemię. Najpierw okazało się, że z udziału w rozgrywkach zrezygnowały Australia oraz Katar, bowiem w tym czasie mają mecze eliminacji do mistrzostw świata. Na pytanie, dlaczego miałyby one grać w Copa America, odpowiedź jest następująca - CONMEBOL od lat zaprasza drużyny spoza federacji, bowiem na kontynencie gra 10 zespołów i nie można ich sensownie podzielić na grupy (przy 12 ekipach są cztery grupy trzyzespołowe).

Kolejne zamieszanie dotyczyło czasu i miejsca rozegrania mistrzostw. Pierwotnie miały one odbyć się w czerwcu 2020 roku na terenie Argentyny i Kolumbii, jednak termin odroczono o rok. Jak na złość, problemy zaczęły pojawiać się tuż przed startem imprezy. 20 maja Kolumbia musiała zrezygnować z powodu politycznej niestabilności w kraju, natomiast dziesięć dni później wycofała się Argentyna, która miała ogromne problemy spowodowane COVID-19. 31 maja zadecydowano, iż za organizację turnieju odpowiedzialna będzie Brazylia.

W grupie A (Strefa Południowa) rywalizowały Argentyna, Boliwia, Chile, Paragwaj oraz Urugwaj. Jeśli można mówić o niespodziankach, to takową byłoby wyższe miejsce końcowe Paragwaju (3.), niż Chile (4.). Pomimo tego, obie ekipy przeszły do dalszych gier, bowiem Boliwia przegrała wszystkie swoje mecze i nie mogła nawet marzyć o awansie do ćwierćfinału. Pierwsza była oczywiście Argentyna, a za jej plecami uplasował się Urugwaj.

W grupie B (Strefa Południowa) znalazły się Brazylia, Ekwador, Kolumbia, Peru, Wenezuela. Tu również obyło się bez niespodzianek, bowiem pierwszą lokatę zajęła Brazylia, a za nią znalazły się kolejno Peru, Kolumbia i Ekwador. Zgodnie z przewidywaniami, najgorsza była Wenezuela, ale w przeciwieństwie do Boliwijczyków zdobyła chociaż dwa punkty.

Pary ćwierćfinałowe prezentowały się następująco: Argentyna-Ekwador, Urugwaj- Kolumbia, Paragwaj – Peru, Brazylia-Chile. Tylko ,,Albicelestes” i ,,Canarinhos” przeszli dalej bez konieczności strzelania rzutów karnych (nie ma dogrywek) – zarówno Peru, jak i Kolumbia dopiero w ten sposób rozstrzygnęły mecze na swoją korzyść. Jednak w półfinale już tylko Brazylia zwyciężyła z Peru (1:0) w czasie podstawowym, podczas gdy podopieczni Lionela Scaloniego zremisowali z ,,Los Cafeteros” i dopiero dzięki lepiej egzekwowanym jedenastkom uzyskali prawo gry w finale.

Kolumbia z Peru zagrają o trzecie miejsce w sobotę o godzinie 2 czasu polskiego, natomiast równo 24 godziny później na Maracanie rozpocznie się starcie gigantów. Stawka będzie wysoka, bowiem zwycięski zespół zgarnie triumf w Copa America, a Messi lub Neymar w przypadku wygranej zwiększą swoje szanse na zdobycie Złotej Piłki oraz nagrody FIFA The Best. To spotkanie może być także świetnym preludium do finału EURO 2020, który zostanie rozegrany tego samego dnia.

 

Autor: 
Hubert Rybkowski
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama